همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

موکاپات چیست؟


موکاپات چیست؟

موکاپات به نوعی یکی از ساده ترین و در دسترس ترین ابزارآلات برای دم آوری قهوه و تهیه اسپرسو می باشد. موکاپات در سال ۱۹۳۳ توسط لوئیجی دِ پونتی مبتکر ایتالیایی بر پایه علم فیزیک اختراع شد.

موکاپات چگونه به سرعت در جهان فراگیر شد؟

موکاپات در همان سال ها به دلیل سهولت در کاربری در ایتالیا به شهرت بینظیری دست یافت .دلیل دیگر فراگیر شدن آن تهیه اسپرسو به همان کیفیت کافه ها در منزل بود. بدین ترتیب که هر کس با هر مقدار علم دم آوری میتوانست در آشپزخانه اش نوشیدنی محبوب خود را درست کند. تا اواخر دهه ۱۹۵۰ موکاپات در جهان نیز بسیار محبوب گردید و به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

آیا موکاپات در ایران نیز رواج یافته است؟

این وسیله در ایران نیز امروزه کاربرد فراوانی در محیط کار٬ خانه و سفر دارد که البته در ایران با نام های قهوه جوش، قهوه ساز روگازی و اسپرسوساز رو گازی نیز از آن یاد می شود.

موکاپات یا قهوه جوش چگونه کار می کند؟ (مکانیزم موکاپات)

موکاپات در اصل  بر پایه فشار بخار آب ایجاد شده بر اثر حرارت چه به صورت گازی چه برقی کار می کند. بدین صورت که بخار آب از مخزن آب  به سمت سبد قهوه حرکت می کند و پس از ترکیب آب و قهوه ، قهوه عصاره گیری شده از یک دریچه قیفی شکل به سمت محفظه فوقانی حرکت می کند و این عمل تا گذر تمامی آب از قهوه ادامه می یابد و  بدین ترتیب اسپرسو دم آوری شده قابل سرو می باشد.

طرز تهیه قهوه با موکاپات

*در ابتدا باید قهوه خود را با درجه صحیح آسیاب کنیم

*سپس مخزن آب را تا زیر سوپاپ تخلیه پر میکنیم

*سبد قهوه را نیز از قهوه آسیاب شده پر می نماییم، روی سطح قهوه را صاف میکنیم اما نباید پودر قهوه را زیاد فشرده و به اصطلاح تمپ (tamp)نمود.

*بعد از سر هم کردن موکاپات آن را روی شعله مستقیم قرار می دهیم. مقدار شعله اجاق گاز رابطه مستقیم با دم آوری استاندارد دارد پس مهم است که شعله تقریبا در کمترین مقدار خود قرار گیرد.

*بعد از قرار گرفتن موکاپات بروی شعله مستقیم بعد از حدود  ۴ الی ۵ دقیقه

*عصاره گیری آغاز و پس از پر شدن تمامی محفظه فوقانی پایان می یابد و آماده سرو شدن می شود.

آیا آبی که درون مخزن ریخته می شود باید دمای خاصی داشته باشد ؟ ( اهمیت دمای آب در عصاره گیری قهوه )

مطمئنا دمای آب مصرفی در عصاره گیری مهم است، بدین صورت که آب مصرفی بهتر است داغ باشد زیرا هم عصاره گیری بهتری به عمل می آورد هم زمان دم آوری را تا حدودی کوتاه می نماید.

اجزای موکاپات

این وسیله از محفظه زیرین (که خود شامل مخزن آب و دریچه تخلیه فشار است)  و محفظه میانی ( که محل قرار گیری قهوه آسیاب شده می باشد) و محفظه فوقانی (که محل پر شدن اسپرسو عصاره گیری شده است) تشکیل شده است. البته دو مسیر کانال مانند نیز برای ارتباط محفظه ها برای عبور بخار آب از محفظه زیرین و اسپرسو تازه عصاره گیری شده از محفظه میانی نیز به کار برده شده است.

موکاپات چیست

سوپاپ تخلیه فشار در مخزن موکاپات چه کاربردی دارد؟

این درست است که ما برای تهیه اسپرسو به فشار بخار آب نیاز داریم اما این مقدار از فشار به صورت محدود مورد نیاز است و مقادیر اضافی آن باید به خارج مخزن راه پیدا کند که این کار به عهده سوپاپ تخلیه فشار می باشد که از تجمع بیش از حد و انفجار مخزن جلوگیری به عمل می آورد.

انواع موکاپات

این اسپرسو ساز به دو نوع گازی و برقی در بازار موجود است که بسته به نیاز و سلیقه هر شخص خریداری می شود، البته نوع روگازی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین نوع برقی نیز به دلیل داشتن حرارت یکسان و نیاز نداشتن به تنظیم مقدار حرارت توسط خود شخص جدیدا در برخی برند ها مورد توجه خاصی قرار گرفته است.

*بر اساس جنس

به طور کلی موکاپات در دو نوع آلومینیومی و استیل ساخته می شود. که نوع آلمینیومی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین برند های معتبر در حال ساخت مدل های جدیدتر از جنس استیل نیز هستند.

*بر اساس ظرفیت

موکاپات ها بر اساس ظرفیت از یک کاپ تا هشت کاپ در دسترس می باشند که شما می توانید نسبت به کاربری خود از میان آنها انتخاب کنید.

موکاپات چند نفره بخریم؟

در اصل بسته به تعداد نفرات باید موکاپات خود را تهیه نمایید. اگر به عنوان مثال تنها هستید موکاپات تک نفره را انتخاب کنید به این دلیل که هربار با  قهوه آسیاب شده کمی میتوانید نوشیدنی خود را میل کنید اما اگر چند نفر باشید به صرفه است که موکاپات دو یا سه نفره و یا حتی بیشتر را انتخاب و با یک بار دم آوری در مدت زمان کمتری تعداد بیشتری نوشیدنی را فراهم نمایید.

آیا کیفیت اسپرسو موکاپات در حد اسپرسو گرفته شده از دستگاه اسپرسو می باشد؟

اسپرسو موکاپات از نظر کیفیت طبیعتا به اسپرسو دستگاه ها نمی رسد ولی از نظر سهولت در دم آوری برای منزل و یا محیط کار می توان اسپرسویی مورد قبول را به وسیله آن درست کرد که از این نظر بسیار ارزشمند است.

آسیاب قهوه موکاپات به چه میزان می باشد؟

در مبحث دم آوری، آسیاب قهوه برای گرفتن بهترین طعم اسپرسو بسیار مهم است. بهترین آسیاب مورد استفاده برای موکاپات آسیاب قهوه به صورت ریز می باشد که البته این مقدار آسیاب در هر دستگاه آسیاب چه برقی و چه دستی متفاوت است. در موکاپات اگر آسیاب درشت باشد عصاری گیری به سرعت انجام می شود که به اصطلاح به آن کم عصاره گیری (underextraction ) و اگر آسیاب خیلی ریز باشد عصاره گیری به کندی صورت می گیرد که به آن بیش عصاره گیری  (over extraction) می گویند. پس در اولین گام اهمیت دارد که بهترین درجه  را پیدا و قهوه مورد نظر خود را  بر آن اساس آسیاب نماییم.

در کل شاید موکاپات را بتوان بهترین و پرکاربردترین وسیله دم آوری قهوه در خانه نامید که با هزینه ای بسیار کمتر از سایر ابزارآلات دم آوری محبوب ترین نوشیدنی ها بر پایه اسپرسو را در منزل تهیه نمود. بی شک اگر بدنبال یک اسپرسو داغ و سریع در محیط کار  خانه و یا سفر هستید موکاپات می تواند مطلوب ترین گزینه برای خرید شما باشد.

موکاپات چیست

0 دیدگاه “موکاپات چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *