همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

تاریخچه قهوه اوگاندا


قهوه اوگاندا

آشنایی با قهوه اوگاندا

 

قهوه اوگاندا یکی از معروف‌ترین انواع قهوه در جهان است که در مزارع این کشور آفریقایی کشت می‌شود. قهوه اوگاندا شهرت جهانی دارد و این کشور جز بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قهوه در دنیا محسوب می‌شود. بسیاری از کشورهای دنیا دانه‌های قهوه را از اوگاندا خریداری کرده و وارد کشور خود می‌کنند.

دانه‌های قهوه‌ای که در مزارع کشور اوگاندا کشت می‌شوند، اغلب از نوع کانفورا است که به قهوه روبوستا شهرت دارد، طعم این قهوه نسبت به قهوه عربیکا، تلخ‌تر است. اوگاندا دومین کشور تولید کننده قهوه در قاره آفریقا و هفتمین کشور جهان را به خود اختصاص داده است.

قهوه نوشیدنی مورد علاقه بسیاری از مردم کره زمین است و اغلب افراد روزی حداقل یک فنجان قهوه می‌نوشند، اگر اهل قهوه خوردن هستید و این نوشیدنی خوش عطر و تلخ را دوست دارید برای آشنایی با قهوه اوگاندا حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

قهوه اوگاندا

تاریخچه قهوه اوگاندا

 

تاریخچه قهوه اوگاندا به اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ میلادی بر می‌گردد، دانه قهوه از مزارع کشورهای اتیوپی و مالاوی وارد مزارع اوگاندا شده است. در سال‌های اول ورود دانه قهوه به اوگاندا در اغلب مزارع این کشور دانه قهوه عربیکا کشت می‌شد، اما کشت این دانه در کشور اوگاندا با استقبال خوبی رو به رو نشد و به همین دلیل مردم اوگاندا کشت دانه کانفورا را در مزارع این کشور آغاز کردند.

قهوه اوگاندا اصلی‌ترین محصول صادراتی این کشور در قاره آفریقا است که صادرات آن از سال ۱۹۴۰ میلادی آغاز شده است. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد مردم کشور اوگاندا از طریق کشت این دانه خوش عطر و طعم زندگی خود را می‌گذرانند، اقتصاد کشور اوگاندا به صادرات قهوه وابسته است و اصلی‌ترین منبع درآمد این کشور آفریقایی از صادرات دانه قهوه اوگاندا حاصل می‌شود.

قهوه روبوستا چیست؟

 

دانه قهوه به صورت کلی به دو نوع کانفورا و عربیکا تقسیم می‌شود، قهوه روبوستا که در کشور اوگاندا بسیار مشهور است از دانه گیاه کانفورا به دست می‌آید. این نوع قهوه طعم تلخ‌تر و چربی کمتری نسبت به قهوه عربیکا دارد، از قهوه روبوستا برای تهیه انواع قهوه اسپرسو و نوشیدنی‌های پایه اسپرسو همچون لاته و کاپوچینو استفاده می‌شود.

در واقع به نوعی اوگاندا را مبدا اصلی قهوه روبوستا می‌دانند و زادگاه اصلی قهوه روبوستا کشور اوگاندا است. به دلیل تولید بالای قهوه روبوستا در کشور اوگاندا بیشتر مردم جهان تصور می‌کنند که در این کشور آفریقایی فقط قهوه روبوستا کشت می‌شود، در حالی که این تصور درست نیست و در مزارع اوگاندا قهوه عربیکا هم کشت می‌شود.

روبوستا در واقع نام یک روستای کوچک در کشور اوگاندا است که در اغلب روزهای سال در مزارع آن کشت قهوه انجام می‌شود، قهوه اوگاندا به واسطه کیفیت بالایی که دارد توانسته سهم بسیار خوبی در بازارهای جهانی به دست آورد.

مزارع قهوه اوگاندا کجاست؟

 

تقریبا در تمامی شهرها و روستاهای کشور اوگاندا می‌توانید مزارع زیر کشت قهوه را ببینید، اما بیشترین قهوه تولیدی اوگاندا مربوط به مزارع اطراف دریاچه ویکتوریا در این کشور است و در بیشتر روزهای سال مردم روبوستا را اغلب در مزارع این منطقه از کشور اوگاندا می‌کارند و در بیشتر روزهای سال مردم این منطقه مشغول به کاشت و برداشت دانه‌های قهوه هستند.

خاک حاصلخیز و شرایط آب و هوایی اطراف دریاچه ویکتوریا در کشور اوگاندا باعث شده رشد دانه‌های قهوه در مزارع این منطقه با سرعت و کیفیت بیشتری نسبت به سایر مناطق کشور اوگاندا صورت گیرد.

قهوه عربیکا اوگاندا هم در شرق این کشور یعنی در کوهپایه‌های کوه الگان و همچنین در غرب کشور اوگاندا یعنی در نزدیکی مرز کنگو کشت می‌شود. قهوه اوگاندا به صورت چهار فصل کشت می‌شود و زمین‌های مناطق روستایی این کشور نسبت به زمین‌هایی که در نزدیک شهرها قرار دارند، بیشتر برای کشت قهوه استفاده می‌شوند.

خرید قهوه اوگاندا

تحول صنعت قهوه اوگاندا چه زمانی آغاز شد؟

 

تحول صنعت قهوه اوگاندا از اوایل سال ۱۹۹۰ میلادی در این کشور آغاز شد و فروش و کشت قهوه در این کشور رشد فزاینده‌ای پیدا کرد. دولت وقت کشور اوگاندا در دهه ۹۰ میلادی با ارائه بسته‌های حمایتی به کشاورزان و کمک به صادرکنندگان قهوه، تحول عظیمی در صنعت قهوه اوگاندا ایجاد کرد.

در این دوران بسیاری از قوانین اضافی و کاغذ بازی‌های اداری در کشور اوگاندا برای صادرات راحت‌تر قهوه، حذف شد که این موضوع تاثیر چشمگیری بر این صنعت گذاشت و صادرکنندگان توانستند با سرعت بیشتری قهوه اوگاندا را به کشورهای مختلف جهان صادر کنند.

انواع قهوه اوگاندا

 

قهوه روبوستا اولین و مشهورترین قهوه اوگاندا محسوب می‌شود. انواع قهوه اوگاندا فقط محدود به روبوستا نیست و در این کشور در بسیاری از مزارع قهوه، عربیکا هم می‌کارند. جالب است بدانید که قهوه عربیکا کشور اوگاندا کیفیت بسیار بالایی دارد و جز بهترین قهوه‌های عربیکا در جهان است.

در تعاونی‌های کشاورزی اوگاندا محصول قهوه کشاورزان با دو نام تجاری ووگار یعنی قهوه اوگاندای شسته شده و دروگار یعنی قهوه اوگاندا خشک به فروش می‌رسد. قهوه بوگیسو (BUGISU) جز قهوه‌های صادراتی کشور اوگاندا است که به لحاظ عطر و طعم بسیار مرغوب و با کیفیت است. این قهوه از دانه عربیکا کشت می‌شود و طعم خاص و منحصر به فردی دارد.

فصل کشت قهوه اوگاندا چه زمانی است؟

 

همان طور که در ابتدا مقاله هم اشاره کردیم، کشت قهوه اوگاندا به صورت چهار فصل در این کشور آفریقایی انجام می‌شود. کشت دانه‌های سیاه قهوه در منطقه بوگیسو (BUGISU) در اطراف کوه الگون نزدیک به مرز کنیا اغلب از ماه اکتبر تا ماه مارس یعنی از اواخر شهریور ماه تا اوایل فروردین ماه ادامه دارد و شش ماه سال مزارع این منطقه که در شیب تند کوهپایه قرار گرفته، زیر کشت قهوه است.

قهوه منطقه بوگیسو کیفیت بسیار بالایی دارد و بخش زیادی از صادرات قهوه اوگاندا از تولیدات کشاورزان این منطقه انجام می‌شود. نوع خاک، ارتفاع و آب و هوا منطقه بوگیسو برای کشت قهوه بسیار عالی است.

در منطقه نیل غربی (WEST NILE) در شمال دریاچه آلبرت در کشور اوگاندا، کشت قهوه عربیکا از اکتبر تا ژانویه یعنی از اوایل پاییز تا اواسط زمستان ادامه دارد. در مناطق مرکزی اوگاندا هم کشت قهوه اوگاندا در مزارع این منطقه از اوایل ماه نوامبر تا اواخر فوریه یعنی از آبان ماه تا اوایل بهمن ماه ادامه دارد.