همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

نوشیدنی های بر پایه اسپرسو(قسمت اول)


اسپرسو

نوشیدنی های بر پایه اسپرسو چیست؟

اسپرسو یکی از لذیذترین نوشیدنیها در سراسر دنیا محسوب میشود .اسپرسو پایه تهیه نوشیدنیهای بسیاری

است که تحت عنوان EspressoBased Drinks شناخته میشوند. این نوشیدنیها را میتوان با روشهای متنوع و متناسب با ذائقه افراد تهیه کرد. هریک از این نوشیدنیها ویژگیها و خواص مخصوص به خود دارند و از نظر عطر و طعم نیز متفاوت هستند. تنوع EspressoBased Drinks به اندازه ای زیاد است که میتوان گفت تقریبا هیچ شباهتی به اسپرسو ندارند .

در حقیقت شات ا سپر سو میتواند پایه تهیه بسیاری از نو شیدنیهای جذاب دیگر با شد که از نظر فرآیند تهیه ،عطر، طعم و ویژگیها با یکدیگر متفاوت هستند. پایه همه این نوشیدنیها یک فنجان اسپرسو غلیظ است .

اسپرسو شامل عصاره ای از قهوه آسیاب شده است که با عبور آب با دمای نزدیک به جوش و تحت فشار 9 بار از سابه قهوه تهیه می شود. ا سپر سو نسبت به سایر نو شیدنیهای قهوه غلیظتر بوده و دارای بافت سنگینی ا ست. به همین دلیل اسپرسو عموما در فنجانهای کوچک تحت عنوان شات اسپرسو سرو میشوند. نوشیدنیهایی که پایه آنها اسپرسو است، غالبا با دستگاههای اسپرسو ساز(Espresso Machine)تهیه میشوند و دارای سه فاکتور مشترک شامل اسپرسو، شیر و فوم می باشند. 

اسپرسو

دبل شات اسپرسو

 

ناگفته پیدا ست که این نو شیدنی از دو شات ا سپر سو تهیه شده ا ست. از ویژگیهای این نو شیدنی میتوان به میزان کافئین و انرژی بسیار بالای آن اشاره کرد. عموما استفاده از دبل شات اسپرسو برای افرادی که به انرژی و کافئین بالا نیاز دارند توصیه میشود. ورزشکاران معمولا قبل از تمرینات سنگین ورزشی یک دبل شات اسپرسو مینوشند .

ماکیاتو

 

اگر به طعم قهوه علاقه دارید اما یک شات ا سپر سو برای شما غلیظ و سنگین ا ست میتوانید ماکیاتو سفارش دهید. ماکیاتو در واقع یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو است که نزد ایتالیایها شهرت و محبوبیت دارد. این نوشیدنی نه به اندازه کاپوچینو سبک و نه به اندازه اسپرسو سنگین است. ماکیاتو از سه لایه تشکیل شده است که لایه پایینی آن شامل اسپرسو ، لایه میانی ترکیبی از اسپرسو و شیر بخار دیده و لایه بالایی نیز فوم شیر است .

ریسترتو

 

اگر میخواهید یک نو شیدنی سنگین تر و غلیظتر از ا سپرسو میل کنید، ریسترتو برای شما منا سب ا ست. این نوشیدنی با همان میزان قهوه آسیاب شده و نسبت آب به اندازه قهوه آسیاب شده است که به آن Ratio نیز گفته میشود. ریسترتو نسبت 1:1 (یک به یک) آب و قهوه است. به طور مثال 14 گرم قهوه آسیاب شده و 14 گرم عصاره خارج شده از دستگاه اسپرسو ماشین. این نوشیدنی کافئین بسیار بالایی دارد و بهتر است در ساعات ابتدایی روز مصرف شود تا انرژی مورد نیاز روزانه شما را تأمین کند .

آمریکانو

 

امریکانو نیز یکی دیگر از نوشیدنیهای EspressoBased Drinks است. این نوشیدنی از زمان جنگ جهانی دوم مورد توجه واقع شد. از آنجایی که سربازان امریکایی مستقر در ایتالیای جنگ زده در جنگ جهانی دوم، توانایی تحمل غلظت و کافئین بالای اسپرسوی ایتالیایی را نداشتند، آب بیشتری در تهیه یک شات اسپرسو استفاده میکردند تا طعم آن را به طعم قهوههای امریکایی نزدیکتر کنند. به این ترتیب با کاهش میزان غلظت  اسپرسو، طعم ملایمتری از قهوه را تجربه خواهید کرد .