همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

تفاله قهوه خود را دور نریزید!


تفاله قهوه خود را دور نریزید!

با مطالعه این مقاله می‌توانید تفاله قهوه مصرفی خود را که از انواع روش های دم آوری بدست آمده را ذخیره کنید، در این مقاله به شما آموزش داده می‌شود تا از یک محصول دور ریختنی، یک محصول ارزشمند و مفید به دست آورید.

استفاده از قهوه به عنوان کود

یکی از رایج ترین اشکال استفاده از تفاله قهوه در باغچه است.

تفاله قهوه یک کود شگفت انگیز برای گیاهان محسوب می‌شود. می توانید برای رشد بهتر سبزیجات تفاله قهوه را به عنوان یک کود طبیعی استفاده کنید.

با فرآیند دم کردن قهوه بیشتر خاصیت اسیدی آن از بین می‌رود و تفاله آن کمی کمتر از pH خنثی (۶.۹) است. و این میزان از PH به آن معنا است که به راحتی می‌توانید آن را به عنوان کود در باغ استفاده کنید.

در واقع تفاله قهوه نوعی کود عالی است و همانند سایر گیاهان ارگانیک، قهوه از مواد غنی و مغذی برای تقویت گیاهان است.

اکثر کارشناسان نسبت کربن به نیتروژن ۲۵ یا ۳۰ به ۱ را به عنوان بهترین نوع کود توصیه می‌کنند. با داشتن مقادیر مناسب مواد مغذی بوی شدیدی ندارد و به سرعت تجزیه می‌شود.

بیشتر زباله های آشپزخانه دارای نیتروژن بسیار بالایی هستند و برای متعادل کردن حالت اسیدیته آن باید موادی چون برگ‌های خشک، خاک اره و …. استفاده شود تا از بد بو شدن آنها جلوگیری به عمل آید.

از طرف دیگر قهوه خود به تنهایی یک کمپوست کامل است آنها معمولاً نسبت C: N 20 یا ۲۵ به ۱ دارند و بدون هیچ افزودنی خود به تنهایی یک کود عالی هستند.

طبق محاسبات دانشمندان کود تهیه شده از تفاله قهوه کمترین میزان گازهای گلخانه‌ای را تولید کرده و از  کیفیت‌ بالایی برخوردار است.

استفاده مستقیم از تفاله قهوه

اگر در آپارتمان زندگی می کنید و جایی برای تهیه کود ندارید می‌توانید از تفاله قهوه به شکل مستقیم به عنوان کود برای تقویت گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

از آنجا که پودر قهوه از نظر تغذیه‌ای نسبتاً متعادل و دارای pH خنثی است، به عنوان یک کود موثر عمل می‌کند که برای گیاهان داخلی مناسب است. شما می‌توانید هر چند هفته یکبار از چند قاشق چای‌خوری قهوه به عنوان کود استفاده کنید.

دفع آفات گیاهی با پودر قهوه

استفاده از پودر قهوه در بستر کاشت باعث دفع مورچه‌ها و آفات می‌شود. بوی قهوه برای اکثر حشرات یک بوی آزاردهنده است، بنابراین اگر پودر تفاله قهوه را در اطراف محصولات حساسی مثل کاهو، یا خربزه بپاشید آنها را از شر بسیاری از آفات از جمله حلزون‌ها و مورچه‌ها در امان نگاه می‌دارید.

دفع موجودات موذی با تفاله قهوه

علاوه بر پشه ها، موریانه، مورچه و زنبور می توان حلزون ها و حتی موش ها را نیز از مزرعه دور نگه داشت.

شما می‌توانید با یک راهکار ساده از شر حشرات موزی چون پشه و زنبور رها شوید، برای این کار کافی است که مقداری از  پودر تفاله قهوه را روی یک قابلمه سفالی یا سینی یا یک ظرف قابل حرارت دهی قرار دهید و آن را روی حرارت بگذارید تا دود قهوه بلند شود، وقتی قهوه در حال سوختن و دود کردن است پشه‌ها به راحتی از محیط فراری داده می‌شوند.

از این ترفند می توانید در زمان کباب پزی در حیاط خانه استفاده کنید تا از شر زنبورها و پشه‌ها در امان بمانید. پس بهتر است که برای همیشه آفت کش را کنار بگذارید و به جای آن از قهوه به عنوان محلول ارگانیک استفاده کنید.

استفاده از پودر قهوه در کاشت هویج

می دانیم که کاشت بذر هویج به دلیل ریزی و سبکی فوق العاده کار سختی است. به همین دلیل اگر به این کار وارد نباشید مقادیر زیادی بذر را هدر می‌دهید.

برای کاشت هویج در مقادیر بالا از نوار مخصوص کاشت بذر یا بذرهای قرار داده شده در توپک های کوچک رسی استفاده می کنند، اما یک روش مقرون به صرفه تر و آسان تر استفاده از پودر قهوه خشک شده به عنوان یک راه حل ارزان است که می‌توانید به راحتی بذرها را در فواصل مساوی بپاشید.

کنترل میزان کاشت با کمک پودر قهوه به راحتی قابل برنامه‌ریزی است. ضمن این که پودر قهوه به عنوان یک کود در افزایش رشد هویج‌ها نیز موثر است.

تمیز کردن قابلمه و ظروف با تفاله قهوه

لکه ها و چربی های سوخته کف قابلمه و ماهیتابه ها از جمله موارد آزاردهنده در آشپزخانه است.

برای این که بتوانید راحت تر این سطوح را تمیز کنید، کافی است کمی تفاله قهوه را در نقاط مختلف آن بپاشید، تفاله قهوه مانند یک تمیزکننده ملایم عمل می‌کند.

ضمن این که تفاله قهوه یک ماده شیمیایی نیست و به دستان شما آسیب نمی‌رساند.

خوشبو کننده زباله‌ها

معمولا تجمع رسوب زباله‌ها در لوله‌های فاضلاب باعث ایجاد بوی بد می‌شود. شما می‌توانید با کمک نمک اپسوم، جوش شیرین و پودر تفاله قهوه که به صورت گلوله‌های کوچک درآورده اید لوله‌های فاضلاب را خوشبو کنید.

فقط کافی است که چند عدد از این قرص‌ها را با آب گرم درون لوله‌ها بریزید تا بوی بد از بین برود.

2 دیدگاه “تفاله قهوه خود را دور نریزید!

بسیار مقاله مفید و کاربردی بود
سپاس از تیم خوب رئیس

پاسخ
کافه رئیس

ممنون از توجهتون

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *