همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

شیر قهوه


شیر قهوه

ترکیب شیر قهوه برای مقابله با التهاب

یکی از مطالعات اخیر از دانشگاه کوپنهاگ نشان می‌دهد، که حتی یک فنجان قهوه  با شیر اثرات ضد التهابی بر انسان‌ها دارد.

ترکیب شیر قهوه در واقع پروتئین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها در نوشیدنی سبب تقویت خواص ضد التهاب آن‌ها بر سلول‌های ایمنی می‌شود. محققان مشتاق به بررسی مزایای درمانی بالقوه آن برای انسان‌ها هستند.

آیا نوشیدنی به سادگی یک فنجان شیر قهوه در انسان‌ها دارای تاثیر ضد التهاب است؟ طبق مطالعه جدیدی از دانشگاه کوپنهاگ این موضوع واضح است.

ترکیبی از پروتئین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند خواص ضد التهاب را در سلول‌های ایمنی دو برابر کند. محققان امیدوارند که بتوانند اثرات درمانی آن بر انسان‌ها را بررسی کنند.

وقتی باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر مواد خارجی وارد بدن می‌شوند، سیستم ایمنی ما با استفاده از گلبول‌های قرمز و مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهند تا از ما محافظت کنند.

آنتی اکسیدان‌ها در صنایع غذایی

آنتی اکسیدان‌هایی مثل پلی فنول‌ها در انسان‌ها، گیاهان، میوه‌جات و سبزیجات مشاهده می‌شوند.

این گروه از آنتی اکسیدان‌ها در صنایع غذایی برای کاهش سرعت اکسیداسیون و فساد مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بنابراین از بد طعم شدن و ترشیدگی جلوگیری می‌کنند.

پلی فنول‌ها برای انسان‌ها سالم در نظر گرفته می‌شوند، زیرا به کاهش تنش اکسیداسیونی و التهاب در بدن کمک می‌کنند.

اما هنوز اطلاعات زیادی درباره پلی فنول‌ها در دست نیست. مطالعات تقریباً کمی به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که در واکنش پلی فنول‌ها با سایر مولکول‌ها چه اتفاقی می‌افتد، مثل پروتئین‌هایی که در مواد غذایی مصرفی ما ترکیب می‌شوند.

در یک مطالعه جدید، محققان دانشکده صنایع غذایی در همکاری با محققان دانشکده دامپزشکی و علوم حیوانات در دانشگاه کوپنهاگ، رفتار پلی فنول‌ها در ترکیب با آمینواسیدها به عنوان اجزای تشکیل دهنده پروتئین‌ها مورد بررسی قرار گرفت. با تحقیقات نشان میدهد که نتیجه بدست آمده نویدبخش تاثیر مثبت نوشیدنی قهوه و شیر بر روی سیستم گوارشی است.

تاثیر اصلی نوشیدنی ترکیبی شیر و قهوه  مستقیما بر جلوگیری از التهاب سیستم گوارشی در انسان‌ها بوده.

به گفته پروفسور ماریان نیسن لوند از دانشکده صنایع غذایی، محقق تحقیقات تاثیر نوشیدن شیر و قهوه برای مقابله با التهاب در انسانها، ازین پس ‌امیدواریم بتوانیم بودجه پژوهشی دریافت کنیم که به ما توانایی مطالعه بیشتری بابت اثرات نوشیدنی قهوه و شیر بر سیستم گوارشی در انسان‌ ها داده شود.
لازم بذکر است که این مطالعات در مجله کشاورزی و شیمی غذایی منتشر خواهد شد.

شیر قهوه

واقعیت‌های پلی فنول

‎پلی فنول‌ها گروهی از آنتی اکسیدان‌های طبیعی هستند که اهمیت زیادی برای انسان‌ها دارند.

‎این ترکیبات از اکسیداسیون مواد شیمیایی سالم در اندام‌های بدن ما جلوگیری می کنند و یا آن را به تعویق می‌اندازند. پلی فنل ها  در برابر آسیب یا تخریب شیمیایی حفاظت می کنند.

‎پلی فنول‌ها در انواعی  میوه‌جات و سبزیجات، چای، قهوه، شراب قرمز و آبجو مشاهده می‌شود.

‎به دلیل خواص آنتی اکسیدانی پلی فنول‌ها در صنایع غذایی برای جلوگیری از اکسیداسیون چربی‌ها و همچنین بالا بردن کیفیت مواد غذایی جهت جلوگیری از بد طعم شدن و ترشیدگی استفاده می‌شود.

تاثیر دو برابر در مقابله با التهاب

برای بررسی تأثیر ضد التهاب ترکیب پلی فنول‌ها با پروتئین‌ها، محققان در سلول‌های ایمنی التهاب ساختگی به وجود آوردند.

برخی از سلول‌ها دوزهای مختلفی از پلی فنول‌ها را دریافت کردند که با یک آمینواسید واکنش نشان می‌داد در حالی‌که سایر سلول ها  فقط پلی فنول‌ها را با دوز یکسان دریافت می‌کردند و سایر سلول ها هیچ دوزی از پلی فنول دریافت نکردند.

محققان دریافتند که سلول‌های ایمنی درمان شده با ترکیبی از پلی فنول‌ها و آمینواسیدها در مقایسه با سلول‌هایی که فقط پلی فنول‌ به آن‌ها اضافه شده بودند، تا دو برابر مقاومت در مقابل ملتهب شدن از خود نشان می دادند.

به گفته دانشیار اندرو ویلیامز از دانشکده دامپزشکی و علوم حیوانی در دانشکده علوم پزشکی و بهداشت، به عنوان نویسنده ارشد مطالعه، می‌توان مشاهده کرد که تاثیر مثبت ضد التهابی نوشیدنی قهوه و شیر در آزمایش‌های سلولی وجود دارد و بدلیل موفقیت در این تحقیقات تصمیم بر مطالعه و تحقیق بر حیوانات و تاثیرات این نوشیدنی در آن ها گرفته شده است.

مطالعات بیشتر در مورد شیر قهوه

‎مطالعات قبلی محققان نشان داد که پلی فنول‌ها در محصولات گوشتی و لبنی به پروتئین‌ها متصل می‌شوند. در یک مطالعه جدید دیگر بررسی ها نشان می دهد که این مولکول‌ها می‌توانند با یکدیگر در نوشیدنی شیر قهوه متصل شوند. در واقع دانه های قهوه دارای پلی فنول ها بوده و پس از ترکیب با شیر که غنی از پروتئین است نوشیدنی ضد التهاب بوجود می آورد.

‎به گفته ماریان نیسان لوند: نتایج ما نشان می‌دهند که واکنش بین پلی فنول‌ها و پروتئین‌ها در برخی از نوشیدنی‌های قهوه و شیر صورت می گیرد. در واقع، این واکنش به حدی سریع در دیگر مواد غذایی اتفاق می‌افتد که بررسی  این موضوع را دشوار می کند.

‎بنابراین، محققان می‌توانند این واکنش را در ترکیب شیر و قهوه که این واکنش دیرتر انجام میشود مورد بررسی قرار دهند و اثرات سودمند ضد التهابی آن را در ترکیب با مواد غذایی دیگری مثل پروتئین‌ها و میوه جات یا سبزیجات بهتر مورد بررسی قرار دهند.

‎ماریان نیسن لوند می‌گوید: می‌توانم تصور کنم که اتفاق مشابهی در یک بشقاب گوشت و سبزیجات یا اسموتی هم رخ می‌دهد، اما در صورتی که حتما منبع پروتئینی مثل شیر یا ماست به آن اضافه کنید.

‎جامعه صنعتی و پژوهشی به مزایای اساسی پلی فنول‌ها اشاره در تحقیقات اشاره دارد. همچنین، آن‌ها با اضافه کردن پلی فنول ها به برخی مواد غذایی جهت بالا بردن کیفیت آنها اقدام کرده اند.

نتایج پژوهشی جدید نیز صحت این تاثیرات را نشان می دهند.

‎ماریان نیسن لوند توضیح می‌دهد: انسان‌ها مقادیر زیادی پلی فنول جذب نمی‌کنند، بسیاری از محققان برای ترکیب و کپسوله کردن پلی فنول‌ها با ساختار‌های پروتئینی تلاش کرده‌اند که سبب بهبود جذب آن‌ها در بدن انسان می‌شود. این محصولات تاثیرات بسزایی جهت رفع التهاب گوارشی می شوند.

‎این پژوهش طبق بودجه پژوهشی مستقل دانشگاه کوپنهاگ دانمارک در همکاری با دانشکده فنی درسدن در آلمان انجام شده است.