همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

شیر قهوه


شیر قهوه

ترکیب شیر قهوه برای مقابله با التهاب

یکی از مطالعات اخیر از دانشگاه کوپنهاگن نشان می‌دهد، که حتی یک فنجان قهوه با شیر اثرات ضد التهابی بر انسان‌ها دارد.

ترکیب شیر قهوه در واقع پروتئین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها در نوشیدنی سبب تقویت خواص ضد التهاب آن‌ها بر سلول‌های ایمنی می‌شود. محققان مشتاق به بررسی مزایای درمانی بالقوه آن برای انسان‌ها هستند.

آیا چیزی به سادگی یک فنجان شیر قهوه در انسان‌ها دارای تاثیر ضد التهاب است؟ طبق مطالعه جدیدی از دانشگاه کوپنهاگن این موضوع واضح است.

ترکیبی از پروتئین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند خواص ضد التهاب را در سلول‌های ایمنی دو برابر کند. محققان امیدوارند که بتوانند اثرات درمانی آن بر انسان‌ها را بررسی کنند.

وقتی باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر مواد خارجی وارد بدن می‌شوند، سیستم ایمنی ما با استفاده از گلبول‌های قرمز و مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهند تا از ما محافظت کنند.

آنتی اکسیدان‌ها در صنایع غذایی

 

آنتی اکسیدان‌هایی مثل پلی فنول‌ها در انسان‌ها، گیاهان، میوه‌جات و سبزیجات مشاهده می‌شوند.

این گروه از آنتی اکسیدان‌ها در صنایع غذایی برای کاهش سرعت اکسیداسیون و فساد مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، و بنابراین از بد طعم شدن و ترشیدگی جلوگیری می‌کنند.

پلی فنول‌ها برای انسان‌ها سالم در نظر گرفته می‌شوند، زیرا به کاهش تنش اکسیداسیونی و التهاب در بدن کمک می‌کنند.

اما هنوز اطلاعات زیادی درباره پلی فنول‌ها در دست نیست. مطالعات تقریباً کمی به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که در واکنش پلی فنول‌ها با سایر مولکول‌ها چه اتفاقی می‌افتد، مثل پروتئین‌هایی که در مواد غذایی مصرفی ما ترکیب می‌شوند.

در یک مطالعه جدید، محققان دانشکده صنایع غذایی در همکاری با محققان دانشکده دامپزشکی و علوم حیوانات در دانشگاه کوپنهاگن، رفتار پلی فنول‌ها در ترکیب با آمینواسیدها به عنوان اجزای تشکیل دهنده پروتئین‌ها مورد بررسی قرار گرفت. این نتایج نویدبخش بوده‌اند.

شیر قهوه

بر این اساس، می‌توان تصور کرد که این ترکیب تأثیر مفیدی بر التهاب در انسان‌ها دارد. اکنون بررسی بیشتری روی این موضوع انجام می‌دهیم و ابتدا حیوانات را بررسی می‌کنیم.

به گفته پروفسور ماریان نیسن لوند از دانشکده صنایع غذایی، که رئیس این مطالعه بود، پس از آن ‌امیدواریم بتوانیم بودجه پژوهشی را دریافت کنیم که به ما در مطالعه این اثر در انسان‌ها کمک می‌کند.
این مطالعه در مجله کشاورزی و شیمی غذایی منتشر خواهد شد.

تاثیر دو برابر در مقابله با التهاب

برای بررسی تأثیر ضد التهاب ترکیب پلی فنول‌ها با پروتئین‌ها، محققان در سلول‌های ایمنی التهاب ساختگی را به وجود آوردند.

برخی از سلول‌ها دوزهای مختلفی از پلی فنول‌ها را دریافت کردند که با یک آمینواسید واکنش می‌داد، در حالی‌که سایرین فقط پلی فنول‌ها را در همان دوز دریافت می‌کردند. یک گروه شاهد هیچ ماده‌ای را دریافت نکرد.

محققان دریافتند که سلول‌های ایمنی درمان شده با ترکیبی از پلی فنول‌ها و آمینواسیدها در مقایسه با سلول‌هایی که فقط پلی فنول‌ها به آن‌ها اضافه شده بودند، تأثیر دو برابر در مقابله با التهاب داشتند.

به گفته دانشیار اندرو ویلیامز از دانشکده دامپزشکی و علوم حیوانی در دانشکده علوم پزشکی و بهداشت، به عنوان نویسنده ارشد مطالعه، می‌توان مشاهده کرد که تاثیر ضد التهاب در آزمایش‌های سلولی وجود دارد و واضح است که این فقط باعث شده است که به درک این اثرات درمانی با جزئیات بیشتر علاقه‌مند باشیم. بنابراین، مرحله بعدی مطالعه اثرات حیوانات خواهد بود.

مشاهده شده در شیر قهوه

‎مطالعات قبلی محققان نشان داد که پلی فنول‌ها در محصولات گوشتی با پروتئین‌ها، شیر و خرس متصل می‌شوند. در یک مطالعه جدید دیگر، آن‌ها بررسی کردند که مولکول‌ها می‌توانند با یکدیگر در نوشیدنی شیر قهوه متصل شوند. در واقع، دانه‌های قهوه با پلی فنول‌ها پر می‌شوند، در حالی که شیر غنی از پروتئین‌ها است.

‎به گفته ماریان نیسان لوند: نتایج ما نشان می‌دهند که واکنش بین پلی فنول‌ها و پروتئین‌ها در برخی از نوشیدنی‌های قهوه و شیر اتفاق می‌افتد. در واقع، این واکنش به حدی سریع اتفاق می‌افتد که اجتناب از آن در هر یک از مواد غذایی مطالعه شده دشوار است.

‎بنابراین، محققان می‌توانند این واکنش را تصور کنند و اثرات سودمند ضد التهابی آن را در ترکیب با مواد غذایی دیگری مثل پروتئین‌ها و میوه جات یا سبزیجات به صورت ترکیبی در نظر بگیرند.

‎ماریان نیسن لوند می‌گوید: می‌توانم تصور کنم که اتفاق مشابهی در یک بشقاب گوشت و سبزیجات یا اسموتی هم رخ می‌دهد، اما حتماً پروتئینی مثل شیر یا ماست را به آن اضافه کنید.

‎جامعه صنعتی و پژوهشی به مزایای اساسی پلی فنول‌ها اشاره کرده‌اند. همچنین، آن‌ها روی نحوه اضافه کردن کمیت‌های صحیحی از پلی فنول‌ها در مواد غذایی کار کرده‌اند تا به بهترین کیفیت برسند.

نتایج پژوهشی جدید در این زمینه نیز نویدبخش هستند:

‎ماریان نیسن لوند توضیح می‌دهد: به دلیل آن که انسان‌ها مقدار زیادی پلی فنول جذب نمی‌کنند، بسیاری از محققان برای انکپسوله کردن پلی فنول‌ها در ساختار‌های پروتئینی تلاش کرده‌اند که سبب بهبود جذب آن‌ها در بدن می‌شود. این استراتژی مزیت بیشتری در تقویت اثرات ضد التهابی پلی فنول‌ها دارد.

‎این پژوهش طبق بودجه پژوهش‌های مستقل دانمارک در همکاری با دانشکده فنی درسدن در آلمان انجام شده است.

واقعیت‌های پلی فنول

‎پلی فنول‌ها گروهی از آنتی اکسیدان‌های طبیعی هستند که اهمیت زیادی برای انسان‌ها دارند.

‎این ترکیبات از اکسیداسیون مواد شیمیایی سالم و اندام‌ها در بدن ما جلوگیری کرده و یا آن را به تعویق می‌اندازند. در نتیجه از آن‌ها در برابر آسیب یا تخریب حفاظت می‌شود.

‎پلی فنول‌ها در انواعی از میوه‌جات و سبزیجات، چای، قهوه، شراب قرمز و آبجو مشاهده می‌شود.

‎به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، از پلی فنول‌ها در صنایع غذایی برای کمینه‌سازی اکسیداسیون چربی‌ها به صورت خاص و نیز کاهش کیفیت مواد غذایی جهت جلوگیری از بد طعم شدن و ترشیدگی استفاده می‌شود.