همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

شیر گیاهی چیست؟


شیر گیاهی

راهنمای کار با شیر گیاهی

شیرهای جایگزین هر سال محبوب‌تر می‌شوند. فروش شیر جو دوسر در ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۷۰ درصد افزایش یافت و ارزش بازار شیر گیاهی بریتانیا در سال گذشته به ۳۲۰ میلیون دلار رسید.

با توجه به این افزایش مصرف، مهم است که باریستاها از بهترین روش کار با شیرهای غیر لبنی خاص آگاه باشند. با ایجاد درک درستی از محصول، آن‌ها قادر خواهند بود نوشیدنی‌ها بر پایه قهوه و یا بدون قهوه با کیفیت بالا و ثابت برای مشتریان ایجاد کنند.

محبوب‌ترین شیرهای جایگزین کدامند؟

فروش شیرهای غیر لبنی در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده به ۲.۱۱ میلیارد دلار رسید. بادام با ۶۴ درصد بیشترین سهم را در بازار داشت در حالی که سویا با ۱۳ درصد و نارگیل ۱۲ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

تعداد بیشتری از علاقه مندان به قهوه به شیرهای گیاهی علاقه نشان می‌دهند. دیوید جیسکوت، مدیر بازاریابی برای Alpro انگبیس و ایرلند، به تفصیل توضیح می‌دهد. تقاضا برای نوشیدنی های ترکیبی و قهوه‌ با شیر گیاهی خارج از خانه در ۱۲ ماه گذشته افزایش یافته است، به طوری که بیش از نیمی از علاقه‌مندان به قهوه ادعا می‌کنند که قهوه‌هایی با ترکیب شیر گیاهی را خارج از خانه می‌نوشند. این افراد که ۵۴ درصد مشتریان کافه‌ها را تشکیل می‌دهند حداقل یک بار در هفته ترکیبات قهوه با شیر گیاهی می‌نوشند.

محبوبیت شیر جو دوسر 

در سال ۲۰۱۹ فروش شیر جو دوسر در ایالات متحده برای اولین بار از سویا پیشی گرفت. شیر جو دوسر اولین بار در اوایل دهه ۱۹۹۰ در سوئد تولید شد. که در چند سال گذشته شاهد افزایش محبوبیت آن هستیم. امروزه برخی از کافی‌شاپ‌ها حتی از شیر جو دوسر به‌طور عمده برای نوشیدنی‌های ترکیبی با قهوه استفاده می‌شود که نه تنها هزینه کمتری نسبت به شیرهای لبنی دارد بلکه ترکیبی دلنشین با قهوه ایجاد میکند. Onyx Coffee Lab در آرکانزاس از کافه‌های نام آشنایی است که از شیرهای گیاهی در ترکیب با قهوه استفاده می‌کند.

دیوید می‌گوید: کافه‌ها باید از محبوبیت شیرهای غیر گیاهی و جایگزین‌ غیر لبنی آگاه باشند. او می‌گوید: «به منظور پاسخگویی به این تقاضا، کافی‌شاپ‌ها باید اطمینان حاصل کنند که توانایی ارائه طیف وسیعی از نوشیدنی‌ها بر پایه شیرهای گیاهی را که به‌طور خاص برای ترکیب با قهوه است, ارائه دهند.

پیتر جونز مدیر کل کتاب‌فروشان و کافه‌های Trident در بولدر کلرادو است و همراه با قهوه, شیرهای گیاهی سویا، نارگیل، بادام، بادام شیرین نشده و شیر جو سرو می‌کنیم. او می‌گوید: شیرهای گیاهی جو و بادام محبوب‌ترین جایگزین‌های شیرهای لبنی شیر نسبت به شیرهای لبنی هستند.

فوم با شیر گیاهی

نحوه فوم گیری شیرهای گیاهی

از آنجایی که شیرهای گیاهی و حیوانی دارای تفاوت‌های شیمیایی بسیاری هستند، باید در کافی شاپ‌ها به طور متفاوتی تهیه, استفاده و فوم گیری شوند. پیتر می‌گوید، مهم است تا کافه ها از شیرهای گیاهی استفاده کنند که به طور خاص برای استفاده باریستاها طراحی شده‌اند. شما باید از سری “باریستا” شیرهای گیاهی برند مورد نظر خود استفاده کنید؛ زیرا آن‌ها حاوی تثبیت کننده‌هایی اعم از موادی چون “دی پتاسیم فسفات” و امولسیون ها هستند.

این تثبیت کننده‌ها باعث شده تا شیرهای گیاهی در تماس با اسیدهای موجود در قهوه دلمه و تکه تکه نمی‌شوند. این بدان معناست که بافت و جذابیت بصری نوشیدنی شما در هنگام فوم گیری و پس از ترکیب با قهوه, حفظ می‌شود. اگر به دنبال روشی ارزان قیمت و ساده برای تهیه کف شیری سبک و خامه‌ای هستید، فوم شیرساز دستی بیالتی یا فرنچ پرس گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که شیرها با محتوای چربی بالاتر پس از فوم گیری بافت پایدارتری خواهند داشت.

پیتر می‌گوید: شیر برنج در اوایل دهه ۲۰۰۰ قبل از محبوبیت شیر بادام، علاقه‌مندان بسیاری داشت اما هیچ چربی اضافه‌ای به آن اضافه نمی‌شد. شیر جو دوسر دارای روغن کانولا است که به تولید فوم و بافت آن کمک می‌کند.

فوم گیری با شیر سویا

شیر سویا به دلیل محتوای پروتئین بالایی که دارد می‌تواند به خوبی فوم گیری شود. دلیل اصلی آن وجود مولکول‌های پروتئین در شیر سویا است که حباب‌های هوا را احاطه کرده و ایجاد فومی یک دست و روند فوم گیری آسان‌تر را فراهم می‌کند. باید اشاره کنیم که در شیر سویا تقریباً دو برابر سریع‌تر از شیر گاو فوم گیری صورت می‌گیرد؛ زیرا سویا حاوی تنظیم کننده‌ها و تثبیت کننده‌ها بوده و همین دلیل اصلی ترکیب مناسب آن با قهوه است.

سعی کنید هنگام شروع فوم گیری هوای زیاد وارد شیر سویا نشود چون در غیر این صورت ممکن است شیر بیش از حد کف کند. شیرهای گیاهی در برابر دما مقاوم هستند، بنابراین پس از فوم گیری رسیدن به دمای ۶۵ درجه سانتی‌گراد میکروفوم مناسبی برای لاته آرت فراهم خواهند کرد.

فوم گیری با شیر بادام

شیر بادام نسبت به شیر سویا پروتئین کمتری دارد، بنابراین در پروسه فوم گیری کمتر حجیم شده و کف می‌کند. همچنین دارای بافتی آبکی‌تر نسبت به دیگر شیرهای گیاهی است و در نهایت لایه نازک‌تری از میکروفوم ایجاد می‌کند. شیر بادام در دمای حدود ۵۵ درجه سانتی گراد بهترین بافت و میکروفوم را دارد، بنابراین استفاده از دماسنج در فوم گیری بهترین گزینه خواهد بود. باید خاطر نشان کرد که مدت زمان فوم گیری شیر بادام نسبت به شیر لبنی کمی بیشتر است و این باعث بهبود بافت شیر بادام خواهد شد.

فوم گیری با شیرنارگیل

شیر نارگیل اگرچه چربی بالایی دارد، اما پروتئین آن کم است. بنابراین تولید میکروفوم در پروسه فوم گیری می‌تواند با مشکل مواجه شود. با این حال سطح قند بالاتر باعث شده تا حجم فوم بیشتری نسبت به دیگر شیرهای گیاهی داشته باشد.
شیر نارگیل در دمای حدود ۶۵ درجه سانتی‌گراد می‌تواند بسیار غلیظ و سفت شده بنابراین هنگام گرم کردن آن مراقب باشید تا دمای شیر نارگیل بسیار بالاتر از حد معمول نباشد. پروتئین‌های داخل شیر دناتوره شده (Denaturation) و به دلیل کم بودن مقدار پروتئین‌ها فوم ایجاد شده به سرعت از بین می‌رود.

فوم گیری با شیر جو دو سر

شیر جو دوسر هم پروتئین کمی دارد، به این معنی که معمولاً به مدت طولانی‌تری فوم گیری نسبت به شیر گاو برای ایجاد میکروفوم پایدار نیاز داریم. در اکثر دماها حتی تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد فوم گیری انجام شده و میکروفوم مناسبی برای ترکیب با قهوه شکل می‌گیرد. مشابه شیر بادام، اضافه کردن هوای در مدت زمان فوم گیری، بافتی صاف و یکدست در شیر جو دوسر ایجاد می‌کند.

شیر گیاهی چیست؟

تکنیک‌های ریختن شیر گیاهی برای لاته آرت

لاته آرت با شیرهای غیر لبنی می‌تواند دشوار باشد. دلیل اصلی آن، ترکیبات شیمیایی منحصر به فرد تاثیرگذار آن‌ها بر پایداری میکروفوم پس از فوم گیری است.

لاته آرت با شیر سویا

میکروفوم در شیر سویا بسیار پایدار است، یعنی زمان بیشتری برای شکل ایجاد کردن در لاته وجود دارد. از آنجایی که شیر سویا به راحتی فوم می‌دهد، به فرد این فرصت را داده تا با کوبیدن و چرخاندن پیچر فوم یکدست تولید شده و در ترکیب با قهوه شکل مناسبی روی قهوه ایجاد کند.

لاته آرت با شیر جو دو سر

قبل از اضافه کردن شیر جو دوسر، اجازه دهید تا شیر جو دوسر حدود ۳۰ تا ۴۵ ثانیه استراحت کند. این باعث می‌شود شیر بافت و شکلی یکنواخت‌تر روی سطح قهوه ایجاد کند.

لاته آرت با شیر بادام

شیر بادام به سرعت میکروفوم خود را از دست می‌دهد، بنابراین در اسرع وقت ریزش آن را بر روی قهوه آغاز کنید. پس از فوم گیری شیر بادام دارای بافتی ناسازگار با تعداد زیادی حباب سطحی است. مطمئن شوید که با کوبیدن پیچر روی سطح نرم و چرخاندن آن البته نه به اندازه شیر سویا بافت صاف‌تری ایجاد کنید. به یاد داشته باشید به دلیل بافت آبکی شیر بادام اشکال روی قهوه به راحتی لغزیده و شکل گیری آن‌ها سخت خواهد بود.

لاته آرت با شیر نارگیل

شیر نارگیل پس از فوم گیری می‌تواند حباب‌های بسیار بزرگی داشته باشد اما کوبیدن و چرخش زیاد این حباب‌ها را به میکروفوم ریزتری تبدیل می‌کند. اگر شیر نارگیل به درستی فوم گیری شود، ترکیبی شفاف و یکنواخت با قهوه ایجاد کرده که این نشانه شیر گیاهی خوب فوم گیری شده و خوش بافت است.

شیرهای جایگزین چگونه بر طعم و بافت تأثیر می‌گذارند؟

طیف ترکیبات موجود در شیرهای گیاهی به این معنی است که آن‌ها به طور قابل توجهی بر طعم کلی قهوه و حتی چای، شکلات داغ و ماچا تأثیر می‌گذارند.

دیوید توضیح می‌دهد: عوامل زیادی وجود دارد که بر طعم و بافت محصول نهایی که در هنگام کار با جایگزین‌های گیاهی به مشتریان ارائه می‌دهید، تأثیر می‌گذارد. یکی از این عوامل دمای فوم گیری است که شدت طعمی قهوه و هر نوشیدنی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

شیر سویا: با ایجاد کردن بافتی خامه گونه به قهوه نوشیدنی خاص در اختیار ما گذاشته، با این حال در قهوه‌هایی با درجه برشته کاری بالا طعمی ناخوشایند ایجاد می‌کند.

شیر بادام: به لطف لایه نازکی از میکروفوم، بافتی نرم در ترکیب با قهوه ایجاد کرده و حس دهانی (Mouthfeel) سبک‌تری بر روی زبان شکل می‌دهد. همچنین طعم تلخ و ماندگاری دارد که می‌تواند طعم قهوه شما را به خوبی تحت تاثیر قرار دهد.

شیر نارگیل: تا حد زیادی اثرات مشابهی مانند دیگر شیرهای گیاهی دارد و حتی توانایی پنهان کردن برخی طعم و بوهایی نا خوشایند را در قهوه دارد. با این حال، نسبت به شیر بادام بوی بیشتر دارد. دیوید توصیه می‌کند که شیر نارگیل را با قهوه‌ای که طعم‌های قوی‌تری دارد ترکیب کنید، زیرا امولسیفایر ترکیب کننده مناسبی است. به عنوان مثال، Alpro Coconut For Professionals با رست‌های تیره و طعم‌های شکلاتی و کاراملی حتی نوشیدنی‌های سرد مانند دم نوش سرد به خوبی ترکیب می‌شود.

طعم ملایم و لطیف «شیر جو دوسر» انتخاب بسیار مناسبی برای ترکیب قهوه با برشته کاری روشن است. شاید طعم شیرهای لبنی را نداشته باشد با این حال ترکیب آن با قهوه و ایجاد بافت مناسب در لاته باعث شده تا تجربه‌ای جدید از نوشیدن قهوه را برای مصرف کننده رقم بزند.

کلام آخر

همه شیرهای گیاهی دارای قند هستند و شیرینی آن‌ها نیز بیشتر از شیرهای لبنی می‌تواند باشد. این چیزی است که باید به خاطر داشت، به خصوص اگر مشتریان شیر گیاهی را برای مزایای سلامت آن خریداری می‌کنند. پیتر می‌گوید به همین دلیل است که ما همیشه شیر بادام شیرین نشده مخصوص و بدون شکر برای ارائه به مشتریان خاص در کافه موجود داریم.

اگر مشتری گیج شده است، توضیح ویژگی‌های مختلف شیرهای جایگزینی موجود می‌تواند به انتخاب آگاهانه آن‌ها نیز کمک کند. دیوید می‌گوید: هر یک از نوشیدنی‌های ما برای حرفه‌ای‌ها با دقت ساخته شده‌اند تا طعمی را تضمین کنند که مکمل طیف وسیعی از انواع قهوه‌ها است.

استفاده از طیف گسترده از شیرهای غیر لبنی در کافه به این معنی است که می‌توان انواع نوشیدنی‌ها را برای افراد مختلف با سلیقه‌ها و سبک‌های زندگی متفاوت برآورده کنید و این نه تنها باعث افزایش علاقه و رضایت مشتری شده بلکه روشی عالی برای تقویت مهارت‌های شما به عنوان یک باریستا است. بنابراین، دفعه بعد که به سراغ شیر بادام یا سویا می‌روید، جایگزین دیگری را نیز امتحان کنید. ممکن است از نتایج شگفت زده شوید.