همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

قهوه کلمبیا: مسافری از دل کوه


قهوه کلمبیا

قهوه کلمبیا محبوب ترین قهوه دنیا

 

با نوشیدن یک لیوان قهوه می‌توانید بدون ترک محل زندگی خود به سرزمین دیگری سفرکنید!

بعد از اینکه متوجه شدید بهترین راه دم کردن قهوه چیست و چه نوع قهوه‌ای دوست دارید، قدم بعدی آن است که بین انواع دانه‌های قهوه جستجو کنید و باکیفیت‌ترین‌ نوع قهوه را بشناسید.

اگر عاشق قهوه باشید احتمالا نام قهوه کلمبیا را شنیده‌اید،کلمبیا سومین تولیدکننده بزرگ قهوه در جهان است بنابراین عجیب نیست که این کشور تاریخچه‌ای غنی در زمینه قهوه داشته باشد. با ما همراه باشید تا در این مقاله در مورد قهوه کلمبیا صحبت کنیم.

تاریخچه قهوه کلمبیا

 

هر چند داستان‌های مختلفی در مورد کشف قهوه وجود دارد، اما قهوه به احتمال زیاد برای نخستین بار در سال ۱۷۲۳ در کلمبیا معرفی شده است. در واقع صنعت قهوه با تاریخ این کشور پیوند خورده است.

پس از آن قهوه به عنوان یک کالای تجاری به مناطق مختلف کلمبیا ارسال می‌شد اما تا اواخر قرن ۱۹ تولید آن به طور جدی آغاز نشد.

در سال ۱۹۱۲، قهوه کلمبیا تقریبا ۵۰ درصد کل صادرات این کشور را تشکیل می‌داد. کلمبیا خیلی زود به ارزش بازاریابی و برندینگ این محصول پی برد.

در سال ۱۹۵۸ کشاورزی به نام یوهان والدز، قهوه کلمبیا را در بازارهای تجاری معرفی کرد. این اتفاق تا آن زمان بزرگترین موفقیت کلمبیا در زمینه قهوه محسوب می‌شد.

والدز و الاغش به عنوان سمبل قهوه کلمبیا شناخته شده و تا سال‌ها عکس آن‌ها بر روی کیسه‌های قهوه و دیگر تصاویر تبلیغاتی این محصول دیده می‌شد. به ویژه در آمریکا تصویر یوهان والدز نشانی برای تشخیص اصالت قهوه کلمبیا بود و بر ارزش آن می‌افزود.

همچنین عبارت‌های تبلیغاتی مانند “قهوه برآمده از دل کوه” و “۱۰۰٪ قهوه کلمبیا” بر روی کیسه‌های این محصول بدین معنا بود که کلمبیا در اذهان مصرف‌کنندگان جایگاه متمایزی یافته است.

بازاریابی قهوه کلمبیا با به وجود آمدن سازمانی به نام انجمن ملی قهوه (FNC) ادامه یافت. این سازمان در سال ۱۹۲۷ شکل گرفت که تا آن زمان در جهان شگفت‌انگیز به نظر می‌رسید.

در حالی که اغلب کشورها نهادهایی را برای صادرات و تبلیغات قهوه تشکیل داده بودند، هیچ یک از این سازمان‌ها به پیچیدگی و بزرگی FNC نبود.

FNC یک سازمان غیرانتفاعی خصوصی بود که وظیفه اصلی آن دفاع از حقوق تولیدکنندگان قهوه به شمار می‌رفت و تامین مالی آن از طریق مالیاتی که بر صادرات قهوه تعیین شده بود انجام می‌گرفت.

قهوه کلمبیا

از آنجایی که کلمبیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه در جهان است، FNC خیلی زود با حمایت‌های مالی موجود به یک نهاد عظیم و بروکراتیک تبدیل شد.

این بروکراسی با وجود ۵۰۰ هزار مالک و فعال در این سازمان امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. گرچه FNC در بازاریابی، تولید و امور مالی مربوط به قهوه نقش عمده‌ای ایفا می‌کند، اما این سازمان در مواردی مانند فعالیت در انجمن‌های کشت قهوه، ایجاد زیر ساخت‌های اجتماعی و فیزیکی مانند مدارس و مراکز بهداشت نیز نفوذ دارد.

این سازمان غیر از قهوه در صنایع دیگر نیز سرمایه‌گذاری کرده است، تا به نوعی حامی توسعه و بهداشت منطقه نیز باشد.

چرا قهوه کلمبیا منحصر بفرد است؟

 

قهوه کلمبیا به خاطر طعم ملایم و غنی و رایحه بسیار مطبوعی که دارد، اغلب موقع دم کردن به راحتی قابل تشخیص است، می‌توان گفت جغرافیا تاثیرگذارترین عامل در رشد قهوه است.

چیزی که طعم و بوی قهوه کلمبیا را متمایز می‌سازد شرایط جغرافیایی است که در این کشور وجود دارد و کیفیت این محصول را افزایش می‌دهد.

قهوه در خاک آتشفشانی در ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ متر و در مکان‌هایی که سالانه حدود ۲۰۰۰ میلیمتر باران می‌بارد بهتر رشد می‌کند و کلمبیا تمام این شرایط را دارد.

اما شرایط جغرافیایی به تنهایی کافی نیست، بلکه در کاشت و برداشت دانه‌های قهوه باکیفیت نیز راز و رمزهای زیادی وجود دارد؛ از جمله اینکه بهترین نوع قهوه در زمین‌های شیب‌دار رشد می‌کند که با درختان دیگری از جمله موز احاطه شده باشند تا در سایه این درخت‌ها قرار گیرند.

تنها در این صورت است که از سوختن دانه‌های قهوه زیر نور آفتاب جلوگیری می‌شود و البته تمام دانه‌های قهوه باید با دست برداشت شوند!

علاوه بر این قهوه کلمبیا ۱۰۰٪ از دانه‌های قهوه عربیکا است که طعم ملایم‌تر، دلپذیرتر و طرفداران بیشتری نسبت قهوه ربوستا دارد.

 

FNC و کیفیت  Federación Nacional de Cafeteros

 

به تازگی اختلاف‌هایی میان FNC و بخش‌های کیفی صنعت قهوه بوجود آمده است، چرا که در نظر گرفتن سود کشاورزان از سوی این سازمان همیشه به تولید قهوه با بهترین کیفیت ممکن ختم نمی‌شود.

FNC دارای یک بخش تحقیقاتی به نام Ceni cafe است که انواع مختلف قهوه را پرورش می‌دهد، بسیاری معتقدند ترویج انواع قهوه مانند قهوه کاستیلو باعث شده کمیت بر کیفیت ترجیح داده شود.

قهوه کلمبیا

اما به هر حال باید دو طرف قضیه را در نظر گرفت، در حالی که اقلیم جهانی در حال تغییر است و تاثیر چشمگیری بر ثبات تولید قهوه کلمیبا دارد، مقاومت در برابر تولید انواع قهوه که معیشت تولیدکنندگان بدان وابسته است به طور روزافزونی دشوار شده است، حتی چنانچه به قیمت از دست دادن کیفیت قهوه باشد. 

قابلیت ردیابی قهوه کلمبیا

 

علاوه بر تلاش در زمینه تبلیغات قهوه کلمبیا FNC عبارت‌هایی مانند قهوه سوپریمو با دانه‌های بسیار درشت و قهوه اکسلسو قهوه با دانه‌های متوسط را معرفی نموده است که بیانگر سایز دانه‌های قهوه است.

جالب است بدانید این عبارت‌ها هیچ ارتباطی با کیفیت قهوه ندارند و تنها به سایز دانه‌ها اشاره دارند. متاسفانه این طبقه‌بندی قابلیت هرگونه ردیابی را از بین می‌برد.

چرا که قهوه‌ای که بدین شکل وارد بازار می‌شود از مزارع مختلفی به دست می‌آید و دانه‌های قهوه پس از مخلوط شدن با یکدیگر بر اساس سایز به‌صورت مکانیکی غربال می‌شوند.

بنابراین این قهوه به نوعی قهوه عمومی است و برند تجاری آن در تعیین کیفیت قهوه بی‌تاثیر است. بخش تخصصی صنعت قهوه در پی آن است تا امکان ردیابی دانه‌های قهوه را فراهم سازد و به نوعی بیش از آنکه به سایز دانه‌ها توجه داشته باشد اهمیت بیشتری به محل عمل آمدن دانه‌های قهوه بدهد.

کارخانه رئیس یکی از واردکنندگان اصلی قهوه کلمبیا بوده است و بدون شک کسانی که سال‌ها مشتری شعب کافه رییس بوده‌اند می‌دانند که در بسیاری از قهوه‌هایی که در منو کافه رییس سرو می‌شود، می‌توان ردپایی از قهوه کلمبیا یافت و ما شما را به تجربه نوشیدن یک قهوه ناب دعوت می‌کنیم.

همچنین می‌توانید قهوه کلمبیا را از فروشگاه رئیس در پاکت‌های ۲۵۰ گرمی، ۱ کیلوگرمی و ۴ کیلوگرمی برای دم آوری در منزل تهیه بفرمایید.

قهوه کلمبیا