همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

همه چیز درباره ی قهوه کیسه‌ ای


قهوه کیسه ای

قهوه کیسه‌ ای چیست؟

 

نوشیدن قهوه با توجه به مزایایی از جمله بهبود خلق و خو، انرژی زایی و خواص آنتی اکسیدانی یکی از مورد توجه‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر دنیا است. برای این‌که مصرف‌کنندگان قهوه شرایط بهتر و راحت‌تری را تجربه کنند، قهوه نیز مانند چای در مدل‌های کیسه‌ای تولید شده است. که به نام قهوه کیسه ای ثبت شده است.

قهوه کیسه ای یک بار مصرف و قطره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای کسانی که عاشق پیاده‌روی، کمپینگ و سفر هستند در کنار صرف سریع و راحت قهوه، قهوه کیسه ای می‌تواند یک انتخاب مفید باشد.

ژاپنی‌ها اولین کسانی بودند که قهوه فوری از نوع کیسه‌ای را اختراع کردند. اسمی که آن‌ها برای این نوع قهوه‌ها انتخاب کردند، با توجه به روش مصرف این نوع قهوه اسمی جالب توجه است. ترجمه تحت الفظی آن به فارسی «قهوه قطره‌ای گوش آویزان» است.

دلیل آن نیز در نظر گرفتن گوشه‌های مقوایی برای نگه‌داشتن کیسه قهوه در جای خود و ثابت ماندن کیسه است. در دهه نود میلادی با محبوبیت یافتن این نوع قهوه‌ها در آسیا کشور‌های غربی نیز تلاش کردند تا مدل‌های مشابهی را ارائه کنند و این مدل از قهوه‌ها در سال ۲۰۰۱ به صورت رسمی ثبت شد.

رایج‌ترین نوع این قهوه در ژاپن ۷-eleven است. که در تمام فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به راحتی یافت می‌شود و توسط بسیاری از علاقمندان به قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. محبوبیت این نوع قهوه به اندازه‌ای بالا است که گزارش‌ها نشان می‌دهد مصرف خانگی آن‌ها نیز رو به افزایش است.

قهوه کیسه ای

بهترین انتخاب برای علاقمندان به سفر

 

اگر اهل سفر کردن باشید می‌دانید که درست کردن نوشیدنی مورد علاقه‌تان در سفر تا چه اندازه مشکل است. به ویژه اگر اهل کمپینگ، کوهنوردی و طبیعت گردی باشید.

برای چنین اشخاصی زمان برای برپا کردن بساط طبخ و آماده‌سازی قهوه وجود ندارد و اصولاً قهوه‌های فوری نیز طعم دلخواه را ندارند. اما قهوه‌های کیسه‌ای به طرز شگفت‌انگیزی به قهوه‌های کلاسیک شباهت دارند.

در واقع در پاسخ به این سؤال که آیا کیسه قهوه قطره‌ای فقط قهوه فوری است؟ باید بگوییم نه اینطور نیست. این قهوه‌ها در واقع قهوه‌های از پیش دم شده است که آن‌ها را خشک و آسیاب می‌کنند.

این پودر‌های کریستال مانند، دوباره در آب حل می‌شود و بعد آبرسانی مجدد زمان نوشیدن آن فرا می‌رسد. بنابراین طعم قهوه کیسه ای با قهوه‌های فوری کاملاً فرق می‌کند. ضمن این که کاملاً متفاوت با سایر روش‌های دم کردن قهوه تهیه می‌شود.

روش های اصلی دم آوری قهوه

 

دم کردن قهوه شامل استفاده از کل دانه قهوه است که بو داده شده و سپس آسیاب می‌شود. میزان‌ ریزی یا درشتی دانه‌های قهوه در پودر قهوه می‌تواند در طعم آن تأثیرگذار باشد.

فرآوری قهوه و تبدیل آن به نوشیدنی با استفاده از استخراج تحت فشار یا دستگاه‌های باریستا یک روش دقیق است که هم کیفیت تجهیزات و هم مهارت کاربر نقش مهمی در تهیه آن دارد.

طبقه‌بندی نوع قهوه در این شکل از فرآوری به دستگاهی که استفاده می‌کنید بستگی خواهد داشت. اما قهوه کیسه ای با روش کاملاً متفاوتی تهیه می‌شوند.

قهوه کیسه ای

روش قطره‌ای

 

قهوه‌های کیسه ای به روش قطره‌ای آماده نوشیدن می‌شوند. در واقع شما قهوه از پیش دم شده را با آب داغ خیس می‌کنید تا فعال شود. عطر و طعم آن به مرور در آب داغ حل می‌شود. از آنجا که قهوه و آب برای مدت زمان کوتاه‌تری در تماس باقی می‌مانند این قهوه بسیار ملایم است.

قهوه قطره‌ای (کیسه‌ای) را می‌توان با دستگاه قهوه ساز قطره‌ای یا با استفاده از قهوه‌های کیسه‌ای یکبار مصرف تهیه کرد.

روش غوطه وری

 

نمونه‌ای از روش دم کردن غوطه ور، فرنچ پرس است. در این آب داغ روی قهوه ریخته می‌شود و با کمک یک پیستون تفاله‌ها به انتهای دستگاه فشرده می‌شوند. این عمل باعث می‌شود که طعم قهوه نیز آزاد شود.

این شکل از دم‌آوری قهوه باعث ایجاد طعمی قوی می‌شود و چون آب و قهوه برای مدت طولانی با هم در تماس هستند مطمئناً رنگ و طعم بهتری خواهد داشت.

از این روش برای دم کردن قهوه به روش سرد نیز استفاده می‌شود. هرچه مدت زمان دم‌آوری قهوه آهسته‌تر باشد طعم آن ملایم‌تر خواهد بود.

مزایای استفاده از قهوه کیسه ای

 


قهوه کیسه ای شیوه‌های نگه‌داری آسان‌تری دارند. کمتر در معرض آلودگی‌های محیطی، رطوبت و طعم‌پذیری از سایر مواد موجود در یخچال، کابینت و کیف قرار می‌گیرند. ضمن این که استفاده از آن‌ها به ویژه در مسافرت، کوهنوردی و طبیعت گردی آسان‌تر است.

نکته مثبت دیگر در مورد این قهوه‌ها صرفه‌جویی در زمان تهیه آن‌ها است. شما می‌توانید با در اختیار داشتن آب جوش و یک قهوه کیسه ای طعم یک قهوه بی‌نظیر کلاسیک را تجربه کنید بدون این که نیاز به روش‌های دم‌آوری قهوه و تجهیزات آن داشته باشید.

نحوه استفاده

 

استفاده از قهوه کیسه ای بسیار آسان است و فرآیند بی‌نهایت ساده‌ای دارد. فقط کافی است که کیسه کاغذی را پاره کرده و به آرامی در امتداد خط مشخص شده آن را باز کنید.

گوش‌ها یا دسته‌ها را در دو طرف بکشید و آن‌ها را روی لبه فنجان یا لیوان خود قرار دهید. به طوری که کیسه قهوه در گوشه فنجان کاملاً ثابت بماند.

برای گرم کردن و جوش آوردن آب از هر روشی که برای شما مناسب است می‌توانید استفاده کنید. در صورتی که اهل گردش و کمپینگ در طبیعت هستید می‌توانید از اجاق‌های سیاری که برای این کار طراحی شده است استفاده کنید.

روش آسان‌تر در اختیار داشتن یک فلاسک آب جوش است که آب را با دمای بالا برای مدت زمان طولانی نگه می‌دارد. بهترین دما برای تهیه این نوع قهوه ۹۳ درجه سانتی گراد است.

این دما فقط کمی از نقطه جوش فاصله دارد. اما باور کنید قهوه‌ای که در این دما حاضر می‌شود بسیار متفاوت‌تر از سایر قهوه‌ها است. کافی است که یک بار امتحان کنید.