همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

بهترین زمان نوشیدن قهوه؟


بهترین زمان نوشیدن قهوه؟

قهوه یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی‌های روی کره زمین است. در حالی که سایر نوشیدنی‌های معروفدر نوسان فروش هستند، قهوه تا زمانی که در دسترس بوده است به طور مداوم فروش بالایی داشته است.

اما چرا قهوه بدون توجه به شرایط جهان به فروش می‌رسد؟

به خاطر وجود کافئین! اما کافئین بدن را تا چه حد شاد می‌کند؟ در حالی که تاثیر کافئین بر بدن می‌تواند بسیار پیچیده باشد، مکانیسم اصلی در واقع ساده است. هدف این مقاله افشای این مطلب به ساده ترین شکل ممکن است. در این مقاله پاسخ به برخی از سوالات متداول ارائه خواهد شد:

  • بهترین زمان برای نوشیدن قهوه ؟
  • آیا بدن من می‌تواند قهوه بیشتری را تحمل کند؟
  • چرا نوشیدن قهوه در شب باعث خستگی من می‌شود؟
  • آیا داروها و نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه عمل می‌کنند؟

لطفاً توجه داشته باشید که اگر نگرانی خاصی در مورد کافئین دارید که مستقیماً به سلامت شما مربوط می‌شود، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

اجزای شیمیایی زیادی در کافئین وجود دارد و مطالعات متعددی برای آگاهی از تأثیر فیزیولوژیکی آن‌ها انجام شده است. نتایج تا حد زیادی بی نتیجه بوده است و فقط نشان می‌دهد که اکثر علوم در سطح میکروسکوپی هنوز بسیار فراتر از درک ما هستند.

خبر خوب این است که درک تأثیرات کلی و تحریک کننده قهوه نسبتاً آسان است. سه مولکول اصلی در تعامل بدن ما با کافئین دخیل هستند.

۱- آدنوزین

آدنوزین چیست؟ آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده است. به عبارت دیگر، این مولکول‌ها در مغز وجود دارند و می‌توانند به گیرنده‌های آدنوزین متصل شوند و فرآیندهای “کند کردن” بدن را آغاز کنند.

اما چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارد؟ وقتی روز را با فعالیت آغاز کرده و بعد از مدتی احساس کندی می‌کنید، به این دلیل است که سطح بالاتری از آدنوزین در مغز شما وجود دارد.

سوال اینجاست که سطوح آدنوزین  در طول روز چگونه تغییر می‌کند؟ به طور معمول، هنگام بیدار شدن آدنوزین کمترین میزان را دارد و به تدریج صعود می‌کند تا در شب به اوج خود برسد. این باعث می‌شود صبح هوشیار و تیز باشید و قبل از خواب خواب آلود و کسل کننده باشید.

۲-گیرنده‌های آدنوزین

هر دوی گیرنده آدنوزین و آدنوزین اجزای مهمی ‌برای شروع احساس خستگی و کند شدن در بدن هستند. آدنوزین به گیرنده‌های آدنوزین متصل می‌شود و سیگنال‌هایی به مغز می‌فرستد که فرآیندهای عصبی را آرام می‌کند. بدون این گیرنده‌ها، این مکانیسم آرامش هرگز کامل نمی‌شود.

گیرنده آدنوزین چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارد؟ وجود گیرنده‌های آدنوزین به آدنوزین اجازه می‌دهد تا سیگنال‌های کند کردن مغز مغز را ایجاد کرده و اشاعه دهد. سطوح گیرنده آدنوزین در طول روز چگونه تغییر می‌کند؟ مقدار گیرنده‌های آدنوزین در شرایط عادی نسبتاً ثابت می‌ماند. ما بررسی می‌کنیم که چگونه این امر با افزایش مصرف کافئین تغییر می‌کند.

۳-کورتیزول

کورتیزول هورمونی است که در درجه اول توسط غدد فوق کلیوی ترشح می‌شود. این هورمون مسئول بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیکی است، اما در این مقاله ما فقط بر یکی تمرکز می‌کنیم، یعنی نقش آن در تمرکز و انرژی.

سطوح بالای کورتیزول باعث احساس عدم تحمل، تمرکز و استرس می‌شود. این می‌تواند به شما در تمرکز بر وظایف کمک کند و مقدار قابل توجهی انرژی در شرایط دشوار فراهم می‌کند. بسیاری از آن به عنوان هورمون مبارزه یا پرواز یاد می‌کنند.

برخلاف آدنوزین، کورتیزول در صبح افزایش می‌یابد و در طول دوره بیداری شما به تدریج کاهش می‌یابد. این به شما کمک می‌کند تا در اوایل روز متمرکز و هوشیار باشید در حالی که به شما اجازه می‌دهد تا دیرتر در شب استراحت کرده و ریلکس شوید.

این مولکولها در ادامه بیشتر توضیح داده می‌شود، اما نکته مهمی ‌که باید به خاطر داشته باشید این است که آدنوزین و گیرنده‌های آن مسئول کاهش انرژی شما هستند، در حالی که کورتیزول مسئول افزایش انرژی شما است.

نوشیدن قهوه در صبح و زودهنگام:

شما بیدارید! و وقتی به آشپزخانه می‌روید، اولین فکر شاد کننده شما چیست؟ یک فنجان قهوه که شما را از کسلی در میاورد. ما قهوه خورها به کافئین وابسته ایم تا بهترین حالت خود را بازیابی کنیم، اما آیا این بهترین زمان برای مصرف قهوه است؟

آیا نوشیدن کافئین زود هنگام بعد از بیدار شدن، اشکالاتی دارد؟ باز هم باید گفت، سه مولکول اصلی آدنوزین، گیرنده‌های آدنوزین و کورتیزول با نحوه تحریک کافئین در بدن دخیل هستند.

یکی از مکانیسم‌های تحریک کننده اصلی کافئین مهار پیوند گیرنده‌های آدنوزین و آدنوزین است. گیرنده‌های آدنوزین و آدنوزین مانند قفل و کلید هستند. هنگامی‌که به هم متصل می‌شوند، واکنش‌های آرامش طبق برنامه انجام می‌شود. ولی کافئین با آدنوزین رقابت می‌کند.

کافئین آنقدر شبیه آدنوزین است که می‌تواند در گیرنده‌های آدنوزین جا بگیرد، اما به اندازه کافی شبیه آدنوزین نیست. جلوگیری از اتصال آدنوزین به این گیرنده‌ها، بدن شما را از رفتن به حالت “آرامش” منع می‌کند. این یکی از دلایلی است که کافئین باعث می‌شود شما هوشیار باشید.

در این حالت مغز شما هرگز سیگنال دریافت نمی‌کند. بنابراین درست هنگام بیدار شدن، آدنوزین در کمترین حد خود قرار دارد. تلاش برای جلوگیری از عملکرد این مولکول در زمانی که این مولکول نسبتاً غایب است، کمی بی فایده به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟

کافئین همچنین باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن می‌شود و باعث می‌شود احساس استرس و هوشیاری بالقوه داشته باشید. اما کورتیزول درست در زمان بیدار شدن افزایش یافته است (اوج گرفته است!). آیا مصرف قهوه زودهنگام باعث افزایش بیشتر استرس می‌شود؟ شاید.

اما اگر چنین باشد، آیا واقعاً می‌خواهیم سطح کورتیزول ما در اول صبح به طرز خطرناکی بالا برود؟ بنابراین بهترین موقع برای مصرف قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن نیست. یکی دو ساعتی را صبر کنید، مثلا بعد از رسیدن به سرکار، آن وقت قهوه خود را بنوشید تا از مزایای آن بهرمند شوید.

0 دیدگاه “بهترین زمان نوشیدن قهوه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *