همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

قهوه اتیوپی، از کنار این قهوه به سادگی عبور نکن


قهوه اتیوپی

قهوه اتیوپی

 

زادگاه اصلی قهوه عربیکا، اتیوپی و جنگل‌های آن است، بویژه زمین‌های مرتفع کافا،که واژه کافی (Coffee) یا همان قهوه، از آنجا آمده است.


در این مناطق که اکوسیستمی بسیار غنی دارند، قهوه به خوبی در کنار درختانی مانند هل، فلفل و بامبو رشد می‌کند. گیاه قهوه عربیکا بهترین و مرغوب‌ترین دانه‌های قهوه را تولید می‌کند. این گیاه، بومی اتیوپی بوده و در آب و هوای مطلوب این کشور به بهترین شکل رشد می‌کند. محیط طبیعی این کشور، بویژه ارتفاعات جنوبی آن برای رشد قهوه محیطی ایده‌آل است؛ خاک آن عمیق است و پوشش گیاهی انبوهی دارد.

بر خلاف دیگر مناطق دنیا که کشت قهوه در آن‌ها نیازمند ایجاد شرایط خاص کشاورزی است، بیش از هزار نوع قهوه در اتیوپی اغلب بدون هیچ‌گونه افزودنی‌های شیمیایی به خاک رشد می‌کند. قهوه اتیوپی تا به امروز یکی از مهم‌ترین محصولاتی است که در این کشور پرورش داده می‌شود؛ از این منطقه، قهوه به یمن و سپس به تمام مناطق دنیا صادر می‌شود.

قهوه اتیوپی، قدیمی‌ترین خواستگاه قهوه عربیکا در جهان

هنوز هم عمده‌ترین شیوه کاشت و پرورش قهوه در اتیوپی، شیوه‌ سنتی در مزارع کوچک خانوادگی است که به عنوان مهم‌ترین دلیل طعم خوب قهوه این کشور نیز برشمرده می‌شود. اغلب مناطق روستایی این کشور پوشیده از این مزارع کوچک است که اقتصاد کشور را شکوفا می‌سازند.

قهوه با تمام ابعاد زندگی خانوادگی در اتیوپی پیوند خورده است، مراسم قهوه درست کردن در فرهنگ اتیوپیایی، به معنی شروع روز است. در طول روز چندین بار قهوه سرو می‌شود و به عنوان نماد پذیرایی از مهمان نیز به شمار می‌رود. آمار مصرف قهوه در اتیوپی حیرت‌انگیز است. بیش از نیمی از میزان قهوه‌ای که در این کشور تولید می‌شود که چیزی حدود پانصد میلیون پوند قهوه است توسط افراد بومی مصرف می‌شود. اتیوپیایی‌ها بالاترین میزان مصرف قهوه را در دنیا دارند.

دانه‌های قهوه اتیوپی به دو روش طبیعی (خشک) و شسته (خیس) فرآوری می‌شوند. شیوه فرآوری این محصول تاثیر زیادی بر طعم نهایی آن خواهد داشت:

هنگامی که قهوه بطور خیس فرآوری می‌شود رایحه میوه‌ای آن از بین می‌رود و باعث می‌شود دانه‌های قهوه رایحه پیچیده‌ای از گل یاسمن و برگ لیمو داشته باشند و خشک‌تر و سبک‌تر باشند.

در فرآوری طبیعی، دانه‌های قهوه خشک شده و طعم میوه در آنها می‌ماند. معمولا قهوه اتیوپی به شیوه طبیعی که همان شیوه سنتی است فرآوری می‌شود به همین دلیل است که به داشتن رایحه میوه‌ای و مطبوع بلوبری معروف است.

قهوه ایرگاشف

 

ایرگاشف، نوعی قهوه اتیوپیایی است که در شهر کوچک ایرگاشف به عمل می‌آید. این نوع قهوه به طعم شیرین و رایحه دلپذیر و غلظت کم تا متوسط معروف است. ایرگاشف معطر و تند است و اغلب به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین انواع قهوه عربیکا در دنیا شناخته می‌شود.

قهوه ایرگاشف اتیوپیایی ممتاز که اغلب به روش خیس فرآوری می‌شود اسیدیتی ملایم همراه با طعمی قوی و متنوع از رایحه گل‌ها را دارا است که گاهی همراه با طعم نارگیل برشته شده است. اطلاعات این قهوه غالبا به طعم ماندگاری از شادابی و تازگی بعد از نوشیدن اشاره می‌کند.

این قهوه ممکن است احساسی از توت‌های قرمز را نیز تداعی کند. کیفیت بالای ایرگاشف باعث شده قیمت نسبتا بالایی داشته باشد اما نسبت به نوع قهوه‌ای که می‌خرید کاملا منصفانه است.

قهوه هارار

 

قهوه هارار اتیوپی، دانه‌های مرغوب عربیکا است که در منطقه ارومیا (هارار سابق) جنوب اتیوپی در ارتفاعات ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا رشد کرده و به شیوه طبیعی (خشک) فرآوری شده‌اند.

این نوع قهوه به غلظت زیاد، رایحه شفاف و معطر بودن در دنیا شهرت دارد. قهوه هارار اتیوپی به کیفیت بالا معروف است و طعم غالبی از میوه، شراب، و رایحه گلی دارد، اسیدیتی آن ملایم بوده و هنگام دم کردن درخشان است. رایحه این قهوه به طرز شگفت‌آوری یادآور تمشک است. یک قهوه هارار مطلوب طعمی پیچیده و مبهم دارد.گاهی ادویه‌ای همراه با بوی دارچین، هل، بلوبری و حتی زغال اخته است.