همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

قهوه ای با طعم شکلات


قهوه گواتمالا

قهوه گواتمالا


شاید برای شما کمتر پیش آمده باشد نام قهوه گواتمالا را شنیده باشید یا به تنهایی آن را امتحان کرده باشید. این قهوه به دلیل طعم ملایمی که دارد اغلب در اسپرسو بِلِندها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا یک قهوه اسپرسو مطلوب به دست آید.در این مقاله با کافه رییس همراه باشید تا در مورد این قهوه بیشتر بدانید.

تاریخچه قهوه گواتمالا

 

قهوه سوخت اصلی اقتصاد گواتمالا به شمار می‌رود. صنعت قهوه در گواتمالا بسیار بزرگ است و دسترسی یک سازمان به تمام مزارع موجود در این کشور دشوار است، هرچند هدف نهایی آن‌ها این است که تمام مزارع این کشور زیر نظر یک سازمان واحد باشند.

امروزه بیش از ۱۲۵ هزار تولیدکننده قهوه در گواتمالا فعالیت دارند که توانسته‌اند قهوه گواتمالا را به تمام مناطق دنیا صادر کنند. حدود ۲۷۰ هزار هکتار از زمین‌های گواتمالا به کشت قهوه اختصاص داده شده است. اغلب دانه‌هایی که در گواتمالا کشت می‌شود قهوه عربیکا (آرابیکا) هستند که اغلب با روش فرآوری خیس (washed) آماده می‌شوند.

صادرات قهوه چیزی در حدود ۴۰٪ کل درآمد صادرات کشاورزی این کشور را تشکیل می‌دهد. گواتمالا به عنوان یکی از مراکز اصلی تولید و پرورش قهوه در دنیا شهرت دارد. هر چند گذار از این مسیر و دست یافتن به این شهرت برای گواتمالا چندان ساده نبوده است.

قهوه در اواسط دهه ۱۷۰۰ به عنوان گیاهی زینتی به گواتمالا آورده شد. با این وجود تولید قهوه تا دهه ۱۸۶۰ به طور واقعی شروع به رشد نکرد، در این زمان برای نجات اقتصاد گواتمالا نیاز به یک صنعت جدید احساس می‌شد. بدین ترتیب دولت مردم را تشویق به توسعه مزارع قهوه کرد و قهوه به سرعت تبدیل به بزرگترین صادرات کشور شد.

در واقع تا سال ۲۰۱۱ گواتمالا یکی از پنج کشور بزرگ تولیدکننده قهوه بود که پس از آن هندوراس از گواتمالا پیشی گرفت. در سال ۱۹۶۰ تولیدکنندگان قهوه اتحادیه خود را تشکیل دادند که رسماً با عنوان Anacafé شناخته شد.

جنگ داخلی گواتمالا که درسال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۶ در این کشور جریان داشت افراد بی‌شماری را بی‌سر و سامان کرد، اقتصاد این کشور را به تحلیل برد، فقر را تشدید نمود و بی‌ثباتی اجتماعی و سیاسی را در این کشور رواج داد.

 

در اوایل قرن بیستم بود که تولید و پرورش قهوه به عنوان یکی از پایه‌های اقتصاد این کشور تثبیت شد و باعث جابجایی پرورش آواکادو از بسیاری از مناطق این کشور شد. از آغاز دهه ۱۹۹۰ “Anacafé” تلاش‌های بی‌شماری را در زمینه شناسایی مناطق اصلی تولید و پرورش قهوه در این کشور داشت.

شرایط اقلیمی قهوه گواتمالا

 

ویژگی مشترک تمام این مناطق، اقلیم، خاک و شرایط آب و هوایی برای کشت این محصول بود. گواتمالا در پرورش قهوه از موهبتی خدادادی برخوردار است. شرایط اقلیمی گواتمالا یکی از متنوع‌ترین شرایط برای تولید قهوه است.

در این کشور هفت منطقه اصلی برای پرورش قهوه وجود دارد که هر یک ویژگی‌ها و شرایط آب و هوایی خاص خود را نیز دارند: آنتیگوا، هوهوتننگو و آتیتلان از محبوب‌ترین این مناطق است. قهوه آننتیگوا در دامنه کوه‌های آتشفشانی رشد می‌کند که از نورخورشید زیاد و بارش کمی بهره‌مند هستند.

منطقه هوهوتننگو قهوه‌ای با طعم پیچیده همراه با رایحه میوه‌ای تولید می‌کند. قهوه پرورش‌یافته در منطقه آتیتلان نیز در خاک آتشفشانی رشد می‌کند، این منطقه در اطراف دریاچه آتیتلان واقع شده که از آب آن در فرآوری خیس قهوه استفاده می‌شود.

معمولا خاک این منطقه چنان حاصلخیز است که از هیچ‌گونه کود شیمیایی در پرورش قهوه استفاده نمی‌شود و قهوه این منطقه اغلب به طعم کمی اسیدیتی و رایحه‌ای آجیلی و شکلاتی شهرت دارد.

مناطق دیگر این کشور عبارتند از فلات فرایجان که در اطراف شهر گواتمالا واقع شده است، جنگل‌های بارانی کولان که جنگل‌هایی مرطوب و نیمه حاره‌ای در شمال این کشور هستند، سان مارکوس که گرم‌ترین و مرطوب‌ترین منطقه است و اورینته که منطقه‌ای خشک و آتشفشانی است.

قهوه گواتمالا قهوه ای با طعم بی نظیر

محبوب‌ترین روش فرآوری قهوه در کشور گواتمالا چیست؟

 

گواتمالا کشوری با اقلیم مرطوب و باران فراوان است در نتیجه با وجود منابع آب فراوان در این کشور فرآوری شسته شده یا خیس قهوه معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سطح رطوب بالا معمولا باعث خراب شدن فرایند طبیعی یا خشک پرورش دانه‌های قهوه می‌گردد، بنابراین قهوه گواتمالای طبیعی به ندرت یافت می‌شود. اغلب هم کشاورزان و هم مصرف‌کنندگان فرآوری خیس قهوه را ترجیح می‌دهند چون که این روش پایدارتر از فرآوری طبیعی است و ترشی طبیعی قهوه را برجسته می‌سازد.

قهوه گوآتمالا: قهوه‌ای محبوب با طعمی بی‌نظیر

قهوه گواتمالا چه طعمی دارد؟

 

قهوه گواتمالا به شیرین بودن و غلظت زیاد و رایحه شکلاتی شهرت دارد. بسیاری از دانه‌های قهوه این کشور ترکیبی از طعم تلخ کاکائو یا شیرین شکلاتی شیری را به همراه رایحه‌ای از آجیل و تافی دارند.

دانه‌های قهوه‌ای که در ارتفاعات گواتمالا رشد می‌کنند اسیدیتی کمتری داشته و طعم انواع توت، تمشک یا سیب سبز را نیز در خود دارند که به وضوح قابل تشخیص است.

قهوه گواتمالا در واقع نمونه اصلی قهوه آمریکای مرکزی است. حال با خصوصیاتی که در متن بالا راجع به این قهوه گفته شد با توجه به سلیقه خودتان می‌توانید به وسیله یکی از دستگاه‌های اسپرسو٬ فیلتر کافی٬ کمکس و وی سیکستی که مورد پیشنهاد ما برای این قهوه است، آن را دم آوری کنید.

قهوه گوآتمالا کافه رئیس به عنوان قهوه‌ای مرغوب از آمریکای مرکزی با طعمی مرکب از آجیلی شکلاتی محبوب بسیاری از دوستداران قهوه است که در حال حاضر در پاکت های ۲۵۰ گرمی، ۱ کیلوگرمی و ۴ کیلوگرمی در فروشگاه رئیس موجود می‌باشد.

خرید آنلاین قهوه گواتمالا