همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

قهوه واقعا مضر است یا مفید؟


قهوه واقعا مضر است یا مفید؟

قهوه واقعا مضر است یا مفید؟به نظر می‌رسد تصمیم گیری در مورد اینکه نوشیدن قهوه مفید یا مضر است یک چالش باشد.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه برای افراد مفید است درحالیکه تحقیقاتی هم وجود دارند که با قهوه مخالفت می‌کنند.

. اما کدام درست است؟  با توجه به بررسی این موضوع و مطالعاتی که نشان می‌دهند قهوه خوب است و آن‌هایی که نشان می‌دهند که نتایج منفی بر سلامتی و به نتایجی که در مقالات علمی متفاوتی دیده ایم که در اینجا آن را با شما مطرح خواهیم کرد.

مقدار مصرف کافئین:

البته کافئین یکی از قوی ترین مواد طبیعی است که در قهوه یافت می‌شود.

برخی، اما نه همه فواید نسبت داده شده به قهوه با کافئین مرتبط هستند  و بیشتر اثرات منفی بالقوه قهوه نیز به همین ماده مربوط می‌شود.

بنابراین اینکه چرا قهوه ممکن است برای شما مضر یا  مفید باشد، به خود کافئین مربوط نیست. کافئین یک دارو و یک محرک است و مانند هر داروی دیگری، مصرف بیش از حد آن هرگز ایده خوبی نیست.

پس در مصرف بیش از حد کافئین پیامدهای بسیاری وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به افزایش اضطراب، تپش قلب، افزایش فشار خون، اختلال خواب، سردرد، ناراحتی معده و تحریک پذیری اشاره کرد.

سایر منابع کافئین:

کافئین نه تنها در قهوه، بلکه در شکلات، چای، بستنی، کولا، نوشابه‌های انرژی‌زا و سایر نوشابه‌های گازدار و محصولات مختلف دیگر نیز یافت می‌شود. بر اساس، شما باید سایر محصولات کافئین دار مصرفی خود را در نظر بگیرید.

یک قوطی Monster Energy یا Red bull حاوی مقدار کافئین برابر با یک فنجان قهوه یا مقدار کافئین موجود در در حدود ۱.۵ شات اسپرسو است.

تحمل کافئین:

همه ما سطوح تحمل کافئین متفاوتی داریم، بنابراین اینکه قهوه برای شما خوب است یا نه، بستگی به میزان کافئین مصرفی شما از طریق قهوه و سایر کافئین‌های رژیم غذایی شما دارد.

اگر در حد تحمل خود کافئین مصرف می‌کنید، می‌توانید از مزایای قهوه، بدون عوارض جانبی منفی مصرف بیش از حد آن، بهره ببرید.

وقتی قهوه می‌نوشید:

کافئین تولید کورتیزول را تحریک می‌کند که کورتیزول به عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود.

ما به طور طبیعی کورتیزول را در زمان‌های مشخصی در طول روز تولید می‌کنیم، به‌ویژه صبح‌ها و زمان‌های دیگر در طول روز، و سطح کورتیزول ما تا پایان روز کاهش می‌یابد.

همه اینها با ریتم شبانه روزی و ساعت بدن ما مرتبط است و افرادی که از اختلالات خواب رنج می‌برند، ممکن است سطح کورتیزول خونشان تنظیم نباشد.

بارداری:

به افراد باردار، به ویژه زنان توصیه می‌شود که مصرف کافئین خود را محدود کنند، زیرا تصور می‌شود که کافئین بیش از حد در دوران بارداری می‌تواند خطر سقط جنین یا کاهش وزن هنگام تولد را افزایش دهد.

حد مصرف مجاز برای زنان باردار ۲۰۰ میلی گرم در روز است که معادل دو لیوان قهوه فوری می‌باشد، اما باز این مورد مطلقا درست نیست. برآورد آنها نشان می‌دهد که یک فنجان قهوه فوری حاوی ۱۰۰ میلی گرم کافئین است که البته درست نیست.

در این باره بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

قهوه‌های فوری ارزان قیمت که با درصد بالایی از قهوه روبوستا درست می‌شوند، حاوی کافئین بیشتری هستند زیرا روبوستا تقریباً دو برابر عربیکا کافئین دارد.

همچنین میزان کافئین موجود در فنجان قهوه فوری شما بستگی به میزان استفاده از قهوه خشک دارد، قاشق و فنجان معیار دقیقی نیست.

نوع قهوه:

اگر قهوه فوری می‌نوشید، باید تفاوت قهوه تازه و قهوه فوری را بدانید.

اگر به نوشیدن قهوه فوری ادامه می‌دهید، پس تحقیق کنید تا بفهمید واقعاً چه می‌نوشید، اگرچه می‌دانیم که این کار مشکل است، زیرا مارک‌های فوری اغلب به شما می‌گویند که ترکیبی از عربیکا و روبوستا است، اما دقیقا نمی‌گویند که چند درصد از قهوه فوری روبوستا و چند درصد عربیکا است.  

انواع مختلف قهوه از نظر محتوای کافئین نیز متفاوت است، و جایی که قهوه رشد می‌کند (منشا) و تیره بودن قهوه نیز می‌تواند تفاوت در میزان کافئین ایجاد کند، اگر قهوه اسپشیالیتی بنوشید دقیقاً می‌دانید چه قهوه ای می‌نوشید.

آیا مصرف بیش از حد کافئین واقعا می‌تواند شما را بکشد؟

پاسخ این است که بله، در تئوری می‌تواند منجر به حمله قلبی شود، اما سطح کافئین مورد نیاز در اکثر بزرگسالان سالم برای این اتفاق بسیار بسیار بالا خواهد بود.

کافئین همیشه بد نیست، مطالعاتی بسیاری فواید قهوه را برای سلامتی نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد که کافئین یکی از دلایل آن است. وقتی صحبت از تأثیر قهوه بر خلق و خو می‌شود، فکر می‌کنم کافئین نقش زیادی در این موضوع دارد درست مثل هر چیز دیگری، زیاد بودن یک چیز خوب می‌تواند به یک چیز بد تبدیل شود.

آنتی اکسیدان‌ها:

کافئین تنها ماده طبیعی نیست که در قهوه یافت می‌شود، بیش از هزار مورد ماده مختلف در قهوه وجود دارد! بسیاری از این مواد ، از جمله کافئین، آنتی اکسیدان هستند. یکی از دلایلی که مطالعات قهوه را مفید می‌دانند، خاصیت آنتی اکسیدانی قهوه است.

رادیکال‌های آزاد مانند تبهکاران نقابداری هستند که به طور مداوم سلول‌ها را از بین می‌برند، آنتی اکسیدان‌ها قهرمانان فوق العاده در مبارزه با رادیکال‌های آزاد هستند.

. در حال حاضر تصور می‌شود که قهوه حاوی آنتی اکسیدان‌های موثرتری حتی از میوه‌ها و سبزیجات است. این آنتی اکسیدان‌ها ممکن است دلیل بسیاری از مزایای ظاهری نوشیدن قهوه برای سلامتی از جمله پیشگیری از آلزایمر، سرطان، سکته، دیابت نوع 2 و بسیاری موارد دیگر باشند.

بهبود خلق و خو:

یکی دیگر از عواملی که قهوه برای شما خوب است، تأثیر قهوه بر خلق و خو است. البتع نیازی به انجام هیچ تحقیقی برای دانستن اثر افزایش خلق و خوی قهوه نیست، زیرا آن را به صورت روزانه تجربه می‌کنیم.

انجام یک مطالعه در مورد تأثیر قهوه تازه روست شده در مقابل تأثیر قهوه فوری جالب خواهد بود.

چرا قهوه ممکن است برای شما مضر باشد؟

مصرف شیر و شکر

در حالی که اکنون اعتقاد بر این است که قهوه می‌تواند از شرایط ناخوشایند از جمله دیابت نوع 2 جلوگیری کند، اگر 2 قاشق چایخوری شکر در قهوه‌های خود بریزید، شکر مصرفی فواید بالقوه قهوه را خنثی می‌کند.

اگر شیر و شکر را در قهوه خود می‌ریزید، باید قید اثرات ضد چاقی قهوه را هم بزنید، زیرا شما فقط قهوه نمی‌نوشید.، شکر و شیر هم می‌خورید.

چرا به قهوه شیر یا شکر اضافه می کنیم؟

در بریتانیا چیزی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد قهوه مصرفی از نوع فوری است، در مقایسه با ۶ یا ۷ درصد در ایالات متحده آمریکا، حدود ۴ درصد در فرانسه و فقط ۱ درصد در ایتالیا. بیشتر قهوه‌های فوری بدون افزودن شیر و شکر طعم خوبی ندارند.

قهوه فوری معمولا از ارزان ترین دانه‌های قهوه تهیه می‌شود و اغلب ترکیبی از روبوستا و عربیکا است. روبوستا را می‌توان بسیار پایین‌تر از عربیکا کشت کرد، جایی که کار کردن با آن آسان‌تر است، و می‌توان آن را به جای چیدن دستی با ماشین‌آلات برداشت کرد، بنابراین تولید آن بسیار ارزان‌تر است.

همچنین به طور کلی طعم آن چندان خوشایند نیست، اگرچه می‌دانم که اکنون برخی از دانه های روبوستا با کیفیت بسیار بالاتری در حال کشت هستند، اما بعید است که این دانه ها بلافاصله در سبد خرید قهوه فوری شما قرار بگیرند.

درصد کمی ‌از روبوستا در یک ترکیب اسپرسو می‌تواند برای افزودن کافئین و ایجاد یک فوم و کریم قهوه خوب ایده بسیار خوبی باشد.

وقتی صحبت از قهوه فوری به میان می‌آید، همه چیز به قیمت بستگی دارد، روبوستا به دلیل ارزان بودن تولید آن رایج است، و من فکر می‌کنم که درصد روبوستا در قهوه فوری بسیار بیشتر از ترکیبات قهوه اسپرسو است، اگرچه اکثر مارک‌های قهوه فوری به شما نمی‌گویند که از چند درصد روبوستا استفاده می‌کنند.

روبوستا می‌تواند طعم بیش از حد تلخی داشته باشد و این واقعیت که قهوه فوری یک بار دم شده است، فکر می‌کنم احتمالا به طعم آن کمکی نمی‌کند.

دلیل مصرف شیر و شکر البته طعم آن است و بیشتر مردم در بریتانیا به نوشیدن قهوه فوری عادت دارند که به طور کلی هنگام نوشیدن به صورت خالی تلخ است.

حتی بسیاری از افرادی که قهوه تازه می‌نوشند، در سوپرمارکت‌ها قهوه از قبل آسیاب شده خریداری می‌کنند که اغلب بیش از حد رُست شده است و همچنین اغلب به تنهایی طعم خوبی ندارد. پس جای تعجب نیست که اکثر مردم در بریتانیا شیر یا شکر در قهوه خود دارند.

قهوه به طور بالقوه یک نوشیدنی سالم است، اما مردم چیزهایی را به آن اضافه می‌کنند که سالم نیستند.

چه چیزی قهوه اسپشیالیتی را متفاوت می‌کند؟

قهوه اسپشیالیتی رُست شده با کیفیت بالا یک نژاد متفاوت از قهوه است( قهوه کلمبیا). در این نوع دانه‌های قهوه کیفیت بهتری دارند و دقت بیشتری در روست کردن برای برجسته‌تر کردن طعم‌های مورد انتظار انجام می‌شود.

 

همچنین، به جای ماندن در سردخانه و انبار و سپس در قفسه، قهوه اسپشیالیتی معمولاً در عرض چند روز یا چند هفته پس از روست کردن باید استفاده شود. نتیجه همه اینها این است که قهوه اسپشیالیتی طعم بسیار بهتری دارد!

قهوه اسپشیالیتی نه تنها طعم بهتری دارد، بلکه به دلیل دقت در روست کردن، طیف وسیعی از طعم‌های مختلفی از آن در دسترس است. به جای روست کردن شدید دانه‌ها و از بین بردن اکثر نُت‌های ظریف طعم قهوه، آنها معمولاً به منظور حفظ تمام طعم‌های خاص، با دقت و ظرافت روست شده اند.

بنابراین قهوه‌هایی هستند که شیرین‌تر هستند، قهوه‌هایی که اسیدی ‌تر هستند، قهوه‌هایی با مزه پرتقال، قهوه‌هایی که طعم بیسکویت‌های شکلاتی دارند و غیره. ما حتی قهوه‌ای داریم که طعم آن مانند گریپ فروت است! بنابراین اگر قهوه اسپشیالیتی می‌نوشید، می‌توانید به جای استفاده از قهوه فوری تلخ و استفاده از شیر و شکر یک قهوه شیرین تر از نوع اسپشیالیتی بنوشید.