همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

تفاوت بین قهوه فیلتر شده و اسپرسو


تفاوت بین قهوه فیلتر شده و اسپرسو

اگر می‌پرسید چه تفاوتی بین  قهوه فیلتر شده قطره‌ای و قهوه اسپرسو وجود دارد، این مقاله کوتاه می‌تواند به شما کمک کند.

لازم است تمام طعم‌ها از دانه‌های آسیاب شده قهوه به خوبی استخراج شود و راه‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

به طور خلاصه، چیزی که اسپرسو را از سایر تکنیک‌های دم آوری قهوه متمایز می‌کند این است که قهوه تحت فشار دم می‌شود. واژه پرس در اسپرسو نیز به همین امر اشاره دارد.

فشار مورد نیاز برای تهیه یک فنجان اسپرسوی واقعی 9 اتمسفر است (یعنی فشاری معادل با 9 برابر فشار جو).  ترکیبی از دمای درست دم کشدن، اندازه دانه مناسب بعد از آسیاب و فشار ایجاد شده توسط دستگاه اسپرسوساز، منجر به اسپرسویی شگفت انگیز می‌شود که هیچ طعمی ‌مثل آن وجود ندارد!

تلفظ درست لغت اسپرسو است!

تلفظ درست این لغت اسپرسو است، نه “اکسپرسو”. اکسپرسو تلفظ نادرستی است که آنقدر زیاد استفاده می‌شود که اکنون به طور کلی به عنوان یک املای جایگزین پذیرفته شده است، اما این تلفظ اشتباه از این ایده ناشی می‌شود که دم کردن آن حاصل یک فرآیند سریع است ولی اینطور نیست. در تولید اسپرسو، آب به قهوه آسیاب شده فشرده می‌شود.

. آب معمولاً بین 90 تا 96 درجه سانتیگراد (195 درجه فارنهایت تا 205 درجه فارنهایت) گرم می‌شود و این آب از درون (با فشار 9 اتمسفری که قبلاً ذکر شد) از مقداری قهوه آسیاب شده که داخل یک ظرف کاسه مانند کوچک فشرده شده اند عبور می‌کند.

(آن کاسه یا پورتافیلتر در واقع فیلتر نگهدارنده‌ای است که دسته ای دارد، قهوه را داخل آن می‌ریزند و پس از دم کردن می‌کوبند تا تفاله قهوه از آن خارج شود) داخل پورتافیلتر (فیلتر نگهدارنده) است.

درجه آسیاب قهوه ای که برای اسپرسوساز استفاده می‌شود بسیار ریز تر از قهوه ای است که در فرنچ پرس و دستگاه فیلترکافی استفاده می‌شود. لذا خیلی بیشتر آسیاب می‌شود. آسیاب کردن قهوه برای درست کردن اسپرسو بسیار مهم است.

اگر قهوه را با سایز مناسب آسیاب نکنید و دانه‌های قهوه درشت باشند، آب خیلی سریع از آن عبور می‌کند و طعم قهوه در نمی‌آید و اگر آن را زیاد آسیاب و ریز کنید آب خیلی دیر از ان عبور خواهد کرد و باز هم عصاره خوبی نخواهید داشت. یک اسپرسو که به خوبی دم کشیده باشد، سطح آن دارای یک کریم طلایی می باشد.

می‌توانید اسپرسو را به طور خالص بنوشید یا می‌توانید آن را با آب یا شیر رقیق کنید. اگر برای رقیق کردن آن از آب داغ استفاده کنید، آمریکانو خواهید داشت. با افزودن شیر گرم شده و فوم شیر به اسپرسو می‌توانید لاته، کاپوچینو، ماکیاتو، لاته ماکیاتو و … درست کنید.

تنها راه برای به دست آوردن اسپرسوی واقعی، از نظر فنی، استفاده از دستگاه اسپرسوساز است که می‌تواند فشار مورد نظر را ایجاد کند، با این حال، چند گزینه دیگر مانند موکا پات و ایرپرس وجود دارند که معمولاً از نوع اسپرسو طبقه بندی می‌شوند. اگر قهوه اسپرسو می‌خواهید و دستگاه اسپرسوساز ندارید، این گزینه‌ها عالی هستند. کاملاً اسپرسو نیستند اما همچنان لذت بخش هستند.

قهوه فیلتر شده با قرار دادن دانه‌های آسیاب شده قهوه در یک فیلتر و سپس ریختن آب داغ روی آن ساخته می‌شود و در نتیجه در مقایسه با قهوه اسپرسو و قهوه فرنچ پرس، قهوه فیلتر شده یکدست تر است. قهوه فرنچ پرس با استفاده از دانه‌های درشت آسیاب شده در محفظه شیشه ای  ان دم می‌کشد و سپس تفاله قهوه از قهوه جدا می‌شود.

چربی قهوه در قهوه فیلتر شده با فیلترهای کاغذی که استفاده می‌شود جدا می‌شوند و داخل قهوه نمی‌آیند ولی این روغن‌ها در قهوه فرنچ پرس وجود دارند که علت طعم تیره تر این قهوه نیز همان است.

ایروپرس یک فرآیند نسبتاً جدید برای دم‌کردن قهوه است که شبیه به فرنچ پرس عمل می‌کند، زیرا دانه‌ها در محفظه‌ای با آب داغ مخلوط می‌شوند و غوطه‌ وری در آن وجود دارد.

دانه‌ها در ایروپرس بسیار بیشتر آسیاب می‌شوند و دمای اب استفاده شده نیز 80 درجه سانتیگراد است و نسبت به اب جوشی که در اسپرسو ساز استفاده می‌شود دمای کمتری دارد که همه اینها در طعم قهوه نهایی موثر است و تفاوت ایجاد می‌کند.

بخشی از دم کشیدن زمانی اتفاق می‌افتد که آب با دانه ها مخلوط شده و هم زده می‌شود، اما پس از آن مقداری دم کشیدن تحت فشار نیز انجام می‌شود، اگرچه به هیچ وجه به فشار مورد استفاده در اسپرسو نزدیک نیست و فشار ایروپرس کمتر از فشار اسپرسوساز است.

در ایروپرس از فیلترهای کاغذی استفاده می شود. با ایروپرس می‌توانید کاپوچینو و لاته هم درست کنید. اگرچه طعم قهوه حاصل  با قهوه دم شده با دستگاه اسپرسو ساز متفاوت است اما همچنان ارزش خرید و استفاده را دارد.

شما در وبلاگ سایت کافه رئیس در قسمت دم آوری قهوه می توانید آموزش دم آوری با ابزار های متفاوت را یاد بگیرید.