همواره به روز باشید

ورود به فروشگاه

۲۲ آوریل٬ روز جهانی زمین


روز جهانی زمین

روز جهانی زمین، که هر ساله در ۲۲ آوریل برگزار می‌شود، روزی است که اهمیت سیاره ما و حفظ اکوسیستم‌های آن در تمام قاره‌ها و اقیانوس‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. این جشن هر ساله نزدیک به یک میلیارد نفر را بسیج می‌کند و توسط یک جنبش بزرگ بین‌المللی محیط زیستی و اجتماعی حمایت می‌شود. با شعار “برای سیاره خود سرمایه گذاری کنید. جامعه زمین پاک امسال بر اهمیت اختصاص دادن وقت، منابع و انرژی ما برای حل بحران آب و هوا تأکید می کند تا با اقدامی ( جسورانه)، داشتن نوآوری( به طور گسترده) و اجرا شدن( منصفانه) قدم بگذاریم. تجارت ها، دولت‌ها و شهروندان: همه و همه نماینده و مسئول جشن روز جهانی زمین هستند.

مانند روز محیط زیست در ۵ ژوئن، روز جهانی تنوع زیستی در ۲۲ مه یا روز جهانی جنگل در ۲۱ مارس، روز جهانی زمین – که همچنین روز مادر زمین نامیده می‌شود – یک مؤلفه نمادین بزرگ دارد که با راهپیمایی‌ها، تجمعات و رویدادهای داوطلبانه و با مشارکتی بسیار بزرگ تر انجام می گیرد. در ۲۲ آوریل، هزاران تصمیم که تاثیرات واقعی و بسازیی بر محیط زیست دارند, گرفته میشود.اقداماتی اعم از نگهداری و احترام به منابع طبیعی چون  آب یا جنگل ها.همچنین راه کارهایی جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ارائه داده گازهایی که که باعث گرمایش و تغییر اقلیم زمین می شوند.

اقدامات متنوع و ضرب العجلی، کمک کرده تا از تخریب اکوسیستم ها, ریشه کن کردن فقر، مبارزه با تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از انقراض دسته جمعی در روز جهانی زمین اقدام نماییم. مجموعه ای از اهداف کوچک در ۱۷ بخش توسعه پایدار (SDGs) که Ibedrola بدان توجه و عمل میکند.

چگونه در روز زمین شرکت کنیم

من چه کاری می توانم برای روز زمین انجام دهم؟ همانطور که رهبران سیاسی, برای کاهش انتشار گازکربن در سطح جهانی اقدامات قاطعانه انجام دهند، گزینه های زیادی برای کمک به بازیابی زمین وجود دارد، همانطور که افراد، سازمان ها و زمینه های مختلف وجود دارند در جهت این تصمیمات وجود دارد, در اینجا به پنج ایده انگیزشی نوپا که امسال توسط شبکه روز زمین پیشنهاد شده, اشاره خواهیم کرد.

سواد اقلیمی

آموزش جهت آشنایی با محیط زیست و زندگی شهری که باعث ایجاد بازار محصولات پایدار(Sustainable consumer market)، ایجاد مشاغل سبز و توانایی همکاری شهروندان د ارتباط  با دولت های خود جهت مقابله با بحران آب و هوا.

کاهش مصرف پلاستیک

آلودگی پلاستیک یکی از بزرگترین تهدیدهایی است که امروز با آن مواجه هستیم و این وظیفه ماست که نگرش و رفتار خود را نسبت به محیط اطراف تغییر دهیم تا به مصرف پلاستیک های یکبار مصرف (Single use Plastics)یا دور انداختنی(Disposable Plastics) پایان دهیم و در مورد اثرات مضر آنها بر محیط زیست یکدیگر را آگاه سازیم.

کاشت درخت

جنگل سازی مجدد  جایگزینی قدرتمند در مقابل بیابان زایی جهانی است. کمپین جنگل سازی مجدد, روز زمین از سال ۲۰۰۹ تاکنون با همکاری پروژه Canopy، که در سراسر جهان برای تقویت معیشت جوامع فعالیت می کند تا کنون ده ها میلیون درخت کاشته است و در Iberdrola، ما متعهد هستیم که تا سال ۲۰۳۰ تعداد ۲۰ میلیون درخت بکاریم.

مشارکت در پاکسازی جهانی

تا به امروز صدها ابتکار جهت پاکسازی زمین بوجود آمده که می توانید با مشارکت دراین کمپین ها با فعالیت در طبیعت  در  پاکسازی زباله، پلاستیک و ضایعات انسانی کمک کنید. کمپین هایی که با مراجعه به وب سایت Iberdola.com با آنها آشنا شده و در قابلیت مشارکت در آنها را خواهید داشت.

استفاده کردن از محصولات پایدار مد

صنعت مد یکی از آلوده کننده ترین صنایع در جهان است، از این رو اهمیت مصرف و ترویج مد پایدار(Sustainable Fashion) – در مقابل صنعت مد رو به رشد – که زنجیره تامین مسئولیت پذیر و طرفدار زیست محیطی و اجتماعی را با رعایت شیوه های پایدار در تهیه، تولید، توزیع، بازاریابی و مصرف تضمین می کند.روز زمین در سال   1970 بیش از یک قرن پیش در ایالات متحده که نتیجه جنبش های اجتماعی و دانشجویی که در اواخر دهه ۱۹۶۰ در ایالات متحده در حال افزایش بود, متولد شد. با این حال تا ۲۲ آوریل ۲۰۰۹ روز زمین یا روز جهانی مادر زمین برای اولین بار به عنوان یک رویداد بین المللی که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد تعیین شده بود، جشن گرفته شد.

این تأخیر در تبدیل شدن به یک رویداد جهانی شناخته شده، به وضوح نشان می دهد که حفاظت از محیط زیست تا قرن بیست و یکم- زمانی که اثرات تغییرات آب و هوایی و از دست دادن تنوع زیستی در زمین در اجتناب ناپذیر و در حال پیشرفت است- به یک مهم تبدیل نشده بود. با اینحال اقداماتی در سال های قبل از اجرایی شدن  روز زمین, مانند ایجاد برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سال صورت گرفته است.سازماندهی اولین اجلاس زمین در ریودو ژانیرو (برزیل) در سال ۱۹۹۲ و اعلام عمومی “سال زمین” در سال ۲۰۰۸

شبکه روز زمین

شبکه روز زمین یک سازمان غیرانتفاعی است که فعالیت های روز زمین (۲۲ آوریل) را در سراسر جهان هماهنگ می کند. شبکه روز زمین که اولین بار در سال ۱۹۷۰ شروع به کار کرده است. افراد، سازمان‌های غیردولتی و شرکت‌ها را گرد هم می‌آورد این شبکه به یکی از برنامه های حمایتی محیط ‌زیست سازمان ملل متحد و یکی از بزرگ‌ترین استخدام‌کنندگان جنبش محیط‌ زیست در جهان تبدیل شده است.

شبکه روز زمین از طریق آموزش، سیاست عمومی و کمپین‌های مصرف‌کنندگان در سراسر جهان و با هدف دستیابی به یک محیط زیست سالم در جهانی عادلانه‌تر و پایدارتر به فعالیت خود ادامه می دهد ؛ آنچه آنها ایجاد دموکراسی زیست محیطی می‌نامند.

 

روز زمین یک رویداد بین المللی است که هر ساله در ۲۲ آوریل برگزار می شود تا از حمایت از محیط زیست و افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفاظت از منابع طبیعی زمین برای نسل های آینده تجلیل شود.

منبع : https://www.iberdrola.com/sustainability/earth-day

0 دیدگاه “۲۲ آوریل٬ روز جهانی زمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.